Kreml: Gaz, który Mołdawia kupi od innych krajów, będzie droższy niż rosyjski

26 października 2021, 12:52
kreml1
Fot. Flickr
Energetyka24
Energetyka24

DOTYCZY:


Rzecznik Kremla Dmitrij Pieskow oświadczył we wtorek, że rozmowy o dostawach gazu, które Mołdawia prowadzi z innymi dostawcami, są wewnętrzną sprawą tego kraju. Przedstawiciel Kremla wyraził jednak przekonanie, że gaz taki będzie droższy niż ten kupiony od Rosji.

"Jest to sprawa strony mołdawskiej" - powiedział Pieskow, pytany o dostawy gazu dla Kiszyniowa. Dodał następnie, że "jest jasne, iż te transakcje mogą być tylko po cenie wyższej niż te, które omawiano ze stroną rosyjską".

Pieskow wyjaśnił, że nadal trwają kontakty między Mołdawią i stroną rosyjską. Stanowisko Gazpromu w sprawie dostaw jest wyważone i uzasadnione, a "z punktu widzenia parametrów ceny - korzystne dla strony mołdawskiej" - ocenił.

Rząd Mołdawii poinformował w poniedziałek, że kraj ten kupił w Polsce milion metrów sześciennych gazu ziemnego w celu dywersyfikacji dostaw energii. Jest to pierwsza dostawa surowca do Mołdawii z alternatywnych źródeł.

Mołdawski parlament zarządził w ubiegłym tygodniu stan wyjątkowy w branży energetycznej w związku z kryzysem gazowym, gdy rządowe negocjacje w sprawie długoterminowego kontraktu gazowego z tradycyjnym dostawcą - Rosją - utknęły w martwym punkcie.

Reklama
Reklama

PAP - mini

Energetyka24
Energetyka24
KomentarzeLiczba komentarzy: 22
Niuniu
środa, 27 października 2021, 23:31

po czwarte atom - właśnie na utrzymywanie Donbasu Ukraina się zgodziła w podpisanych porozumieniach mińskich. Co do Naddniestrza to jednak jest olbrzymia róznica miedzy nim a sytuacją z Donbasem. Nawet ostatnie wybory w Mołdawii bez problemu się tam odbywały. W Naddniestrzu jest największa mołdawska elektrownia zaspokająca 80% mołdawskiego zaopatrzenia na prąd. Do tego eksportująca energie elektryczną na Ukrainę i do Rumunii. Jest opalana gazem. Ponadto przez Naddniestrze przechodzi odgałęzienie gazociągu, które dostarcza gaz do południowo-zachodniej części ukraińskiego obwodu odeskiego. Mołdawia jest nadal ściśle związana ekonomicznie i infrastrukuralnie z Naddniestrzem i nigdzie nie jest podnoszony problem rozdzielenia się jego z Mołdawią. Obecność wojsk rosyjskich na tym terenie jest prawnie usankcjonowana i nawet Polska nie wzywa do ich wycofania.

Andrettoni
środa, 27 października 2021, 11:56

A o Naddniestrzu cicho. A to przecież "Mołdawski Donbas".

po czwarte atom
środa, 27 października 2021, 03:08

Przecież tu nie chodzi o cenę tylko o to, żeby Mołdawia płaciła za Naddniestrze, które jest pod kontrolą rosyjskich wojsk. To tak jakby Ukraina miała płacić za Donbas...

a
środa, 27 października 2021, 22:32

A powinna płacić swoim obywatelom / jeżeli ich za takowych uważa / należne świadczenia / emerytury renty wypłaty urzędników / jeżeli nie płaci to oficjalnie zrzekła się tego terytorium i żadne biadolenia tutaj nie pomogą.

ciekawy
czwartek, 28 października 2021, 14:07

Jeżeli piszesz o Ukrainie to kręcisz (jak zwykle) bo ci obywatele sami się zrzekli obywatelstwa ukraińskiego czym twoi bracia ze wschodu usprawiedliwiają oderwanie Donbasu. Natomiast obywatele Mołdawii nie mają nic do powiedzenia czyli tradycyjnie jak to w przyjaźni z Rosjanami.

czwartek, 28 października 2021, 14:01

Nie kręć bocie bo w pierwszej kolejności to twoja Rosja wyrwała kawał terytorium od Ukrainy.

tut
środa, 27 października 2021, 01:12

No ja bym się nie zgodził. Bo jeżeli płaci się za gaz niepodległością. To jest on dość drogi.

123 abc
wtorek, 26 października 2021, 18:05

To jest niezły interes, pod warunkiem że Mołdawia zapłaci. Gaz z Rosji sprzedawany przez Polskę Mołdawi. Jak Rosja zamknie nam kurek w 2023 roku zaczniemy od Niemców i Czechów kupować rosyjski gaz po cenie 25 procent większej niż dla nich samych, chyba że zaczniemy na poważnie budowę gazyfikacji węgla w elektrociepłowniach przy zakładach nawozowych.

Tweets Energetyka24