OZE
Iberdrola wstrzymała projekt inwestycyjny w Meksyku o wartości 1,2 mld USD
Hiszpańska korporacja Iberdrola, która jest jednym z największych na świecie operatorów energii odnawialnej, wstrzymała projekt elektrowni o cyklu kombinowanym (układ gazowo-parowy) w stanie Veracruz po nieudanych negocjacjach z Federalną Komisją Elektryczną Meksyku (CFE).
„Przez ponad rok zajmowali się logistyką, kupowali ziemię i licencje, przeprowadzali pracowników, wydawali 40 milionów dolarów, ale nie byli w stanie osiągnąć porozumienia (z CFE - red.). Przed upływem terminów” - powiedział burmistrz miasta Tuxpan, w którym planowano budowę elektrowni.
Przedsiębiorstwo z 2 tysiącami miejsc pracy o wartości około 1,2 miliarda dolarów miało wyprodukować ponad 1,3 gigawata energii elektrycznej, ale firma nie uzgodniła kluczowego punktu rentowności projektu - podłączenia do gazociągu South Texas-Tuxpan, bez którego straciłaby opłacalność ekonomiczną.
Gubernator stanu Veracruz, Quitlauac Garcia, powiedział, że szef resortu energetyki Meksyku, Rocio Nale, zamierza kontynuować projekt elektrowni CFE, który ogłosi przetarg na tę pracę wśród lokalnych firm.
15% energii Meksyku
Meksykański oddział Iberdrola zajmuje 15% rynku wytwarzania energii elektrycznej w tym kraju, wytwarzając ponad 9,1 gigawata energii w 22 elektrowniach w 13 stanach, w tym w parkach słonecznych i wiatrowych oraz elektrowniach o cyklu kombinowanym.
Firma wielokrotnie stała się przedmiotem zainteresowania obecnego prezydenta Meksyku, który wskazał na możliwą korupcję w stosunku do poprzedniej administracji. Iberdrola, największy prywatny producent energii elektrycznej w kraju, wcześniej zapowiedział kontynuację inwestycji w Meksyku, pomimo rewizji kontraktów rządowych z prywatnymi firmami energetycznymi kierowanymi przez nowy rząd.