OZE
Farma offshore będzie produkowała wodór. Pionierski projekt na Morzu Północnym
Pionierski plan produkcji ekologicznego wodoru na morzu zostanie przetestowany w ramach pływającej farmy wiatrowej Kincardine u wybrzeży Szkocji, która jest jak dotąd największym tego typu projektem na świecie.
W ramach projektu Dolphyn planowane jest rozmieszczenie prototypowego systemu o mocy 2 MW w zakładzie Kincardine 15 km od Aberdeen od 2024 r., produkującego odnawialny H 2, który będzie pompowany z powrotem do miasta, które niegdyś zyskało miano brytyjskiej stolicy ropy i gazu.
Trzy lata później zespół Dolphyn ma nadzieję zainstalować wersję prototypową o mocy 10MW w miejscu - dyrektor projektu Kevin Kinsella potwierdził portalowi Recharge.com.
Inicjatywa wspierana przez rząd Wielkiej Brytanii, prowadzona przez firmę konsultingową ERM, ma na celu odsalanie wody morskiej i wykorzystanie jej do produkcji wodoru poprzez elektrolizę w procesie napędzanym przez morską turbinę wiatrową, która znajduje się na każdej pływającej platformie Dolphyn.
Kinsella powiedział, że pierwsze wdrożenie wykorzysta wyremontowaną turbinę MHI Vestas o mocy 2 MW, z zastrzeżeniem decyzji inwestycyjnej ERM w przyszłym roku.
Rozwój trwającego od dawna projektu Kincardine w Wielkiej Brytanii ożył pod koniec 2018 r. po uruchomieniu turbiny zwiadowczej 2MW, ale pełny projekt 50 MW zostanie wprowadzony do sieci w tym roku.
Zdolność do produkcji ekologicznego wodoru na morzu niezależnie od systemu elektroenergetycznego i eksportu gazu zamiast energii elektrycznej jest postrzegana jako jedna z największych potencjalnych korzyści w transformacji energetycznej, eliminując potrzebę infrastruktury elektrycznej, która może znacznie zwiększyć złożoność i koszty projektów.
Zielony wodorów z elektrolizy jest postrzegany przez wielu za jedynie rozwiązanie na drodze do dekarbonizacji energochłonnych sektorów takich jak ogrzewanie i transport.