Reklama

OZE

Europejskie koncerny zainwestują bilion euro w energię odnawialną w najbliższej dekadzie

Fot. Pixabay
Fot. Pixabay

Europejskie firmy energetyczne planują w najbliższych latach rekordowe inwestycje w energię odnawialną - pisze dziennik biznesowy Handelsblatt. 

Według analizy przeprowadzonej dla gazety przez firmę konsultingową Kearney do 2030 roku wydatki na energię wiatrową i słoneczną wyniosą co najmniej 650 miliardów euro i mogą sięgnąć nawet jednego biliona. Niemieckie grupy energetyczne RWE i EnBW należą do planujących duże inwestycje w elektrownie wiatrowe i słoneczne. 

Reklama

Reklama

Tylko do końca 2022 roku RWE planuje zainwestować pięć miliardów euro w odnawialne źródła energii a EnBW planuje zainwestować około czterech miliardów euro do 2025 roku - pisze gazeta. „Fundusze na Zielony Ład UE, ale także pomoc na koronawirusa, otwierają wspaniałą okazję do zbudowania nowego, zrównoważonego przemysłu szybciej niż miałoby to miejsce w normalnych czasach” - powiedział Handelsblatt Markus Krebber, dyrektor finansowy RWE.

Według gazety hiszpańska firma energetyczna Iberdrola planuje zainwestować około 34 miliardy euro w OZE do 2025 roku, podczas gdy włoski Enel wyłoży około 70 miliardów euro do 2030 roku. Firma konsultingowa Kearney spodziewa się, że roczne inwestycje w odnawialne źródła energii w Europie wzrosną do 90 miliardów euro już w 2022 roku - w porównaniu z około 60 miliardami euro w 2020 roku.

Głównymi przyczynami boomu inwestycyjnego są wsparcie polityczne, wzmocnione przez Europejski Zielony Ład oraz fakt, że energia wiatrowa i słoneczna stają się coraz bardziej konkurencyjne ze względu na dojrzałość technologiczną, ekonomię skali i cyfryzację - pisze Handelsblatt. „To, co teraz obserwujemy, to megatrend. Firmy stają się coraz bardziej świadome, że mogą osiągnąć cele klimatyczne krajów i Unii Europejskiej tylko wtedy, gdy zainwestują w ciągu najbliższych kilku lat” – dodaje.

Przywódcy UE w grudniu 2020 r. postanowili podnieść cel klimatyczny bloku do 2030 r. do co najmniej 55% redukcji emisji w porównaniu z 1990 rokiem, co oznacza, że ​​obecne cele dotyczące odnawialnych źródeł energii również muszą zostać podniesione. Oczekuje się, że większość wzrostu w zakresie OZE nastąpi w energii słonecznej i wiatrowej w Europie.

Reklama

Komentarze

    Reklama