Europa opróżnia magazyny gazu, a Ukraina liczy zyski

7 kwietnia 2021, 12:53
BiGSize TGZ UT-7922_1920x1281-2
Fot. www.europolgaz.com.pl / ilustracyjne

Niespotykane od kilku lat tempo opróżniania europejskich magazynów gazu oraz atak zimy, doprowadziły do zwiększenia zapotrzebowania na „błękitne paliwo”. Jednym z krajów, które korzystają na tym fakcie, jest Ukraina.

Marcowy tranzyt gazu przez terytorium Ukrainy w kierunku Europy wzrósł o 27% w porównaniu z lutym. Oznacza to przesłanie 3,7 mld m3 "błękitnego paliwa".

Dane za pierwszy kwartał wskazują, że przez Ukrainę popłynęło w sumie 10,4 mld m3 gazu, czyli ok. 5% więcej niż przewiduje aktualna umowa tranzytowa. Średni dzienny wolumen wyniósł 116 mln m3.

Część rosyjskich mediów informuje, że „w związku z uwarunkowaniami rynkowymi” wolumen zarezerwowanych przepustowości był w marcu jeszcze wyższy i wyniósł prawie 12 mld m3. Nie został on jednak wykorzystany.

Warto nadmienić, że na początku tygodnia ustami Serhija Makogona Ukraińcy informowali, że rurociąg Turkish Stream doprowadził w lutym do poważnego zmniejszenia wolumenów gazu przesyłanych przez terytorium naszego sąsiada. „Gazprom stopniowo ogranicza tranzyt przez Ukrainę. Po uruchomieniu Turkish Stream tranzyt w kierunku Turcji, Grecji czy Bułgarii został całkowicie >przeniesiony” do nowych gazociągów” - alarmował Serhij Makogon, kierujący pracami ukraińskiego operatora. Ma to wymierne przełożenie na wolumeny tranzytowe, które w lutym br. były aż o 25% mniejsze niż w styczniu.

Reklama
Reklama
KomentarzeLiczba komentarzy: 5
Komentator
środa, 7 kwietnia 2021, 15:05

Liczą zyski z malejącego tranzytu i narzekają że brak tranzytu to zagrożenie dla ich bezpieczeństwa energetycznego. Jak pisze pewien klasyk na tym forum, tak trzymać i wzmacniać.

MacGawer
środa, 7 kwietnia 2021, 17:29

Znasz przysłowie "Złapał Kozak Tatarzyna, a Tatarzyn za łeb trzyma"? Jak ulał pasuje do sytucaji z tranzytem rosyjskiego gazu przez Ukrainę. Gazprom nie zwiększył w pierwszym kwartale tranzytu z dobroci serca. Po prostu nie miał innego wyjścia bo po mroźnej zimie rosyjskie magazyny gazu też są puste. A bez nich nie ma mowy o jakimkolwiek tranzycie. Gazociąg TS ma dokładnie taki sam problem bo jak NS opiera się na gazie zgromadzonym w Rosji. Tureckie magazyny są za małe. Czyli pat doskonale opisany przytoczonym na początku przysłowiem. Tak trzymać i jeszcze wzmacniać bo jak się dobrze przyjrzec ta sytuacja jest dobra dla Polski. Jak długo Kozak i Tatarzyn będą zwarci w tym uścisku nie stanowią zadnego zagrożenia, a przy okazji można jeszcze conieco ugrać.

Komentator
środa, 7 kwietnia 2021, 20:48

Przepraszam, czy szanowny kolega zastanowił się co w ogóle napisał? Bez magazynów nie ma mowy o jakimkolwiek tranzycie, dlatego też z powodu opróżnienia rosyjskich magazynów Rosjanie nie mieli innego wyjścia niż zwiększyć tranzyt, który to przy pustych magazynach ma być według kolegi niemożliwy? Przykro mi ale kolega trochę pobłądził. Stan zapełnienia magazynów nie ma tutaj żadnego znaczenia, gaz można tłoczyć albo do magazynu, albo dalej rurami do klientów, to tylko kwestia ustawienia zaworów. Korzystając z magazynów można zwiększyć ilości wysyłane do klientów ponad bieżące wydobycie, lecz nie ma nigdy takiej sytuacji by przy pustych magazynach być zmuszonym do zwiększenia wysyłek, wręcz odwrotnie, to wolna powierzchnia (w tym przypadku objętość) pozwala ograniczyć bieżące dostawy bez zmniejszenia wydobycia, jest gdzie magazynować nadwyżki. Co może na tym ugrać Polska? kompletnie nic, może tylko kupić gaz z Rosji, lub od "zachodnich partnerów", tylko że jak na razie będzie to i tak rosyjski gaz

Pavel1949
czwartek, 8 kwietnia 2021, 10:32

Zimą Rosja odbiera gaz z podziemnych magazynów, które od wiosny muszą być napełniane, aw tej chwili po prostu ma mniej gazu na eksport.

Komentator
czwartek, 8 kwietnia 2021, 17:01

Ma mniej gazu na eksport który rośnie? Czy Rosja sprzedaje cały gaz za granicę? Część gazu (większą część) zużywa sama. Latem napelnia magazyny, zimą je opróżnia, niezależnie od eksportu.

niedziela, 11 kwietnia 2021, 10:23

A jak by rura pękła to co

Tweets Energetyka24