EDF złożył Polsce wstępną ofertę ws. atomu

13 października 2021, 13:10
pilne
Fot. Enenregtyka24
Energetyka24
Energetyka24

EDF złożył polskiemu rządowi wstępną, niewiążącą ofertę na budowę od czterech do sześciu reaktorów EPR w Polsce o całkowitej mocy zainstalowanej od 6,6 do 9,9 GWe. 

W środe 13 października 2021 roku EDF złożył polskiemu rządowi wstępną, niewiążącą ofertę na kontrakt obejmujący realizację prac inżynieryjnych, zaopatrzeniowych i budowę (EPC – Engineering, Procurement, Construction) od czterech do sześci reaktorów EPR (European Pressurized Reactor), reprezentujących całkowitą moc zainstalowaną od 6,6 do 9,9 GWe w od dwóch do trzech lokalizacjach.

Wstępna oferta obejmuje wszystkie kluczowe parametry programu, takie jak konfiguracja instalacji, schemat przemysłowy, plany rozwoju lokalnego łańcucha dostaw, kosztorys i harmonogram.

Oferta wspiera realizację celów Programu Polskiej Energetyki Jądrowej (PPEJ) przyjętego przez polski rząd w październiku 2020 roku. Ma ona również na celu określenie zasad polsko-francuskiego partnerstwa strategicznego wspierającego ambitny plan transformacji energetycznej Polski, zgodny z europejskim celem neutralności węglowej.

Program jądrowy oparty na technologii EPR przyniósłby także liczne korzyści dla polskiej gospodarki, przyczyniając się do osięgnięcia niezależności energetycznej kraju, zapewniając energię elektryczną przez co najmniej 60 lat i zaspokajając do 40% obecnego zapotrzebowania Polski na energię elektryczną. Bezpieczne, niezawodne, dyspozycyjne i wolne od emisji CO2 źródło energii jakim jest energia jądrowa, znacząco przyczyniłoby się do osiągnięcia neutralności węglowej, pozwalając uniknąć nawet 55 milionów ton CO2 rocznie.

Dzięki doświadczeniu EDF we wspieraniu rozwoju lokalnych łańcuchów dostaw, program oparty na technologii EPR zapewniłby również znaczące możliwości długoterminowego wzrostu polskiego przemysłu. EDF ma na celu zaangażowanie w znaczącym stopniu polskich przedsiębiorstw oraz wspieranie rozwoju lokalnego potencjału przemysłowego i wysoko wykwalifikowanych miejsc pracy. Szacuje się, że w fazie budowy EPR może powstać lokalnie około 25 000 miejsc pracy na każdą parę bloków EPR, a także pośrednio dziesiątki tysięcy kolejnych miejsc pracy.

Dzięki programowi osiągnięte byłyby także znaczne synergie z innymi projektami EPR w całej Europie, w duchu długoterminowego europejskiego partnerstwa polskiego i francuskiego przemysłu jądrowego. EDF przy pełnym wsparciu rządu francuskiego jest zaangażowany we współpracę na rzecz Programu Polskiej Energetyki Jądrowej od początku jego istnienia. (Komunikat prasowy EDF)

Reklama
Reklama
Energetyka24
Energetyka24
KomentarzeLiczba komentarzy: 29
fizyczny
czwartek, 14 października 2021, 14:37

NAJWAŻNIEJSZA JEST UMOWA UBEZPIECZENIOWA ZA OPÓŹNIENIA I NIEWYKONANIE TAKIMI SAMYMI UMOWAMI BEDZIE POKRYWAĆ SIĘ REZERWĘ MOCY będzie się dochodzić odszkodowań PO blackoucie istny raj dla prawników jak w raju zielona dziewicza gospodarka naturalna

123 abc
czwartek, 14 października 2021, 02:26

No i dobrze, niech dwie elektrownie wybudują Amerykanie północcy, a cztery Francuzi. Wybrać jedno to samo paliwo do tych elektrowni, żeby można było hurtem uran kupować. Sześć lokalizacji to nie jest dużo. Lokalizacje 100 km od większych miast ( ponad 500 tys. mieszk.) - zabezpieczenie przed skażeniem podczas wybuchu ( np. ataku terrorystycznego lub błędu ludzkiego w chłodzeniu reaktora).

cvbn
środa, 13 października 2021, 23:33

nareszcie

Expert
środa, 13 października 2021, 19:29

Z wielkim zainteresowanie przeczytałem na w/w temat i śpieszę ostrzec o możliwych konsekwencjach współpracy z Francją przy budowie elektrowni jądrowej. Mianowicie, TVO/Finlandia zakontraktowała z AREVA/Francja elektrownię atomową „OLKILUOTO 3” typu EPR/600MW i jej budowa zaczęła się w Finlandii w 2005 roku z planowanym włączeniem do eksploatacji w 2009 roku, czyli po 4-latch budowy. To na tyle o założeniach kontraktowych. Po 16 latach od rozpoczęcia budowy w br. 2021 „OLKILUOTO 3” jest nadal (!) w stanie budowy, czyli nieukończona. Obecnie mówi się o tym, że w lutym 2022 zostanie uruchomiona i przyłączona do sieci. Pojawiają się jednakże komentarze, o zupełnym niepowodzeniu, a także o tym, że nigdy nie zostanie włączona do eksploatacji. AREVA tutaj w Finlandii, jak dotąd, zamiast energii wygenerowała wzrost kosztów tego obiektu z 3,3 mld EUR (cena wyjściowa/kontraktowa) do 5,5 mld EUR. Czyli z poślizgiem na 2,2 mld EUR. Jako ciekawostkę dodaję, że przy budowie tej „elektrowni - widmo” uczestniczyło, w swoim czasie, wiele polskich przedsiębiorstw, jako podwykonawców i jest możliwe, że oni mają cenne praktyczne doświadczenie z tego projektu. Polecam zaznajomić się z tym projektem a także z polskimi podwykonawcami.

TS
środa, 13 października 2021, 21:22

Pracowałem przy projektowaniu ponad 2 lata tej elektrowni (EPR) i obecnie w UK odbywa się budowa niemal na zasadzie projektuj i buduj. Prace idą dość sprawnie itp. Projekt z Finlandii widziałem (cześć rysunkową) i to był dramat. Przy przejrzeniu kilku prostych stosunkowo konstrukcji widact było masę błędów. To nie miało prawa się udać. Obecnia cała elektrownia z każdym prętem, blaszką itp jest zamodelowana w 3D z dokładnością do kilku mm więc nie ma mowy żeby zawalić budowę ze względu na kolizje o błędy rysunkowe.

Expert
czwartek, 14 października 2021, 12:24

TS! 16 lat opóźnienia w realizacji projektu i 2,2 mld EUR dodatkowych kosztów nie mają nic wspólnego z używaniem 3D i kilkumilimetrową dokładnością, czy zasadą projektuj - buduj (i -poprawiaj). To jest odkręcanie kota ogonem lub inaczej wciskanie ciemnoty. To kardynalne błędy w podstawowych założeniach tego projektu kumulują koszty i powodują zwłokę. Założenia wyjściowe tej elektrowni jądrowej okazały się być czystą teorią z powodu braku odniesienia do takiego samego rozwiązania, które byłoby wtedy już w eksploatacji. Błędy w rysunkach to taki „pryszcz”, który łatwo poprawić i nie sądzę, aby inżynierowie francuscy i fińscy byli technicznymi dyletantami. Natomiast AREVę zaskoczył fiński STUK (w wolnym tłumaczeniu: „Centrum Bezpieczeństwa Radiacji”). A STUK nikomu nie przepuści, bo to strażnik bezpieczeństwa, więc bez ich aprobaty ani rusz. To oni z dokładnością lasera uderzają we wszystkie „niedociągnięcia” tego projektu. W tym sensie pełne uznanie i podziw dla STUK, BRAWO!

magoprojekt
czwartek, 14 października 2021, 01:44

Sama praca w 3d jeszcze nie daje pełni szczęścia. Niestety jak przychodzi koordynacja pomiędzy branżami czy zakresami dostaw to wszystko może się posypać. Też mam na tym polu trochę doświadczenia. Najpierw się całymi miesiącami ustala technologie i harmonogramy a później na samo zaprojektowanie czas już jest napięty. I montażach nawet nie wspomnę. I stąd pośpiech a ten jak zwykle nie jest dobrym doradcą

MacieTyle
środa, 13 października 2021, 18:13

Do 10GW potrzeba 1700ton uranu rocznie

środa, 13 października 2021, 20:13

Skąd taka informacja, jak przed chwilą sprawdzałem to średnio wychodzi około 2 tony na 10GW.

AMF
czwartek, 14 października 2021, 04:50

Ustalcie poziom wzbogacenia i czy mowa o pierwiastku, tlenku czy pręcie.

środa, 13 października 2021, 19:44

1200 za kg paliwa trzeba dac.

Tweets Energetyka24