Branża lotnicza w zapaści, a KE chce narzucić kolejne obciążenia

7 sierpnia 2020, 15:00
jet fuel samolot lotnisko pexels
Fot. Pixabay

Unia Europejska rozważa wprowadzenie kwot, które zmusiłyby linie lotnicze do stosowania bardziej zrównoważonych paliw, ponieważ stara się ograniczyć wpływ lotnictwa na klimat – poinformowała Komisja Europejska.

Podczas gdy kryzys związany z koronawirusem zmniejszył emisje z podróży lotniczych w tym roku, emisje CO2 z lotów w Europie rosły każdego roku w latach 2013-2019, a sektor ten jest daleko od celu UE, aby stać się neutralnym dla klimatu do 2050 r.

Ruch lotniczy w marcu i kwietniu w skali światowej zmniejszył się o 90%. Po poluzowaniu swobody przemieszczania się ruch odbił w górę, ale szacuje się, że w skali roku wyniesie on około 50% w porównaniu z 2019 rokiem. 

W związku z tym Komisja planuje skłonić linie lotnicze do stosowania paliw o niższej emisyjności - takich jak płynne zaawansowane biopaliwa i paliwa wytwarzane z odnawialnej energii elektrycznej - zamiast produktów rafinacji ropy naftowej tj. paliwo lotnicze (jet fuel).

W konsultacjach rozpoczętych w środę Komisja przedstawiła możliwości takiego rozwiązania, w tym ustalenie kontyngentów dla linii lotniczych na wykorzystanie pewnej ilości paliw zrównoważonych oraz zobowiązanie przemysłu paliwowego do ich minimalnej produkcji.

Podatek od ropy?

Inne opcje obejmują europejski system handlu uprawnieniami do emisji paliw, europejskie przetargi na zrównoważoną produkcję paliw lub nowy system akredytacji „zielonych linii lotniczych”.

Paliwa zrównoważone stanowią niewielki 0,05% udział w zużyciu paliwa lotniczego w UE z powodu wysokich kosztów w porównaniu z konwencjonalną ropą.

Komisja stwierdziła również, że podatek od ropy naftowej jest opcją i przyznała, że ​​brak takiego podatku przyczynił się do powstania luki cenowej między zrównoważonymi paliwami do silników odrzutowych a paliwami z ropy.

Kraje, w tym Holandia, Niemcy, Francja, Belgia i Dania, wezwały UE do opodatkowania lotnictwa w celu ograniczenia wpływu tego sektora na środowisko, ale kwestia ta byłaby trudna do wdrożenia. Podatki unijne muszą być ustalane jednogłośnie, co oznacza, że ​​jeden kraj może je zawetować.

KomentarzeLiczba komentarzy: 1
Swen
poniedziałek, 10 sierpnia 2020, 13:41

Wprowadzanie podatków, duszenie mniejszych państw, brak realnych odpowiedzi i propozycji przy wielkich kryzysach, czy postimperialne przepychanki między upadłymi potęgami, nie doprowadzą Europy do niczego dobrego. Ja wiem, że środowisko to nie jest to samo co budowanie wpływów przez Niemcy, czy zmuszanie Litwy do zamknięcia sprawnych reaktorów jądrowych, bez żadnego realnego planu czym to zastąpić, ale raczej jest to część składowa całego obrazu naszego marazmu, kolejny gwóźdź do trumny w imię postępu i zmiany. Nic tylko fasadowe wartości i konsumpcja. Tym bardziej, że lotnictwo odpowiada za śladową ilość emisji i zamiast rzeczywiście zastanowić się, czy potrzeba nam aż tyle dóbr, zwłaszcza w państwach wyżej rozwiniętych, jak Niemcy to się elity uwzięły na to lotnictwo, bo przecież to takie trochę burżuazyjne i dla tych raczej lepiej zarabiających.

Tweets Energetyka24