Analizy i komentarze
Spory problem niemieckiej fotowoltaiki. Nawet 15% paneli może wymagać wymiany [KOMENTARZ]
Około 10 GW mocy w niemieckich panelach słonecznych, czyli 15% tamtejszego parku fotowoltaicznego, może wymagać wymiany na nowe. Wszystko ze względu na przedwczesne starzenie się tych urządzeń.
Pęknięcia na modułach, zbierająca się wilgoć, źle działające falowniki - takie problemy stają się plagą wśród niemieckich paneli słonecznych. Jak podaje portal PV Magazine, defekty mogą dotykać nawet 15% niemieckich mocy fotowoltaicznych, czyli ok. 10 GW. Jeśli będą one wymagać zastąpienia, to koszty tej operacji wyniosą ok. 2 miliardy euro, czyli prawie 10 mld złotych.
Jak podaje PV Magazine, problem dotyczy przede wszystkim starszych urządzeń - głównie tych instalowanych w latach 2004-2014. Ok. 6 z 10 GW, o których mowa powyżej, to panele oddawane do użytku właśnie w tym okresie. Jednakże o ile problemy prawie 20-letnich instalacji nie dziwią, bo żywotność fotowoltaiki szacuje się na średnio dwie dekady, o tyle zaniepokojenie ekspertów wzbudził fakt, że usterki zaczynają się masowo pojawiać w panelach kładzionych w latach 2010-2012. W Niemczech zainstalowano wtedy ok. 15 GW mocy w fotowoltaice, z czego 2 GW (ok. 14%) dotknięte są przedwczesnymi problemami technicznymi.
Czytaj też
Taka sytuacja nie jest zagrożeniem dla bezpieczeństwa energetycznego Niemiec, lecz może prowadzić do finansowych trudności wśród inwestorów, którzy spodziewali się, że zakupione przez nich instalacje fotowoltaiczne pracować będą przez ok. 20 lat. Dlatego też największe obawy dotyczą wadliwości nowszych urządzeń, które powinny działać jeszcze długo. Oznacza to trudności ze zwrotem zainwestowanych środków.
Tutaj jednak z pomocą może przyjść spadająca cena modułów fotowoltaicznych - zastąpienie starszych (oraz droższych) jednostek nowymi będzie obarczone mniejszymi kosztami instalacyjnymi. Niemniej, cytowani przez PV Magazine eksperci wskazują, że przy niekorzystnych warunkach pogodowych takie wadliwe panele fotowoltaiczne mogą być przyczyną pożarów.
W Niemczech działa ok. 65 GW w fotowoltaice. Jest to największe - patrząc przez pryzmat mocy zainstalowanej - źródło odnawialne pracujące w systemie elektroenergetycznym RFN. W 2022 roku niemieckie panele słoneczne wygenerowały 256,2 TWh. Dla porównania: roczne zużycie Polski to ok. 170 TWh.