Reklama

Analizy i komentarze

Jak recyklingować zużyte OZE? Zajmie się tym specjalne centrum PGE [KOMENTARZ]

Fot. Pixabay
Fot. Pixabay

PGE otworzyła w Bełchatowie specjalne Centrum Badań i Rozwoju Gospodarki Obiegu Zamkniętego. Instytucja ta zajmie się m. in. recyklingiem zużytych elementów elektrowni odnawialnych.

Reklama

W Bełchatowie powstało wyspecjalizowane Centrum Badań i Rozwoju Gospodarki Obiegu Zamkniętego Grupy PGE. Instytucja ta będzie zajmować się m. in. recyklingiem wyeksploatowanych elementów odnawialnych źródeł energii, wpasowując się w model zamkniętego obiegu surowców.

Reklama

Wokół tematu recyklingu OZE narosło wiele mitów. Często słyszy się, że zużyte łopaty turbin wiatrowych czy stare panele fotowoltaiczne są ogromnym problemem, z którym nie wiadomo, co zrobić. Prawda wygląda jednak inaczej: recykling OZE jest możliwy, może on przynosić także istotne zyski. Wymaga jednak specjalnych technologii, które są nieustannie rozwijane.

Czytaj też

Tymczasem już teraz np. w Niemczech czy Danii działają firmy zajmujące się np. odzyskiwaniem komponentów z łopat wiatraków lub przerabianiem ich na przedmioty uzyskowe. Jest to o tyle trudne, że łopaty te są wykonane ze specjalnego, superwytrzymałego tworzywa, zużywają się poprzez wyszczerbianie po ponad 20 latach pracy (co wpływa na aerodynamikę urządzenia). Prostszy okazuje się recykling paneli fotowoltaicznych – za większość masy tego urządzenia odpowiadają bowiem szkło i aluminium. Trudności sprawiają jedynie takie materiały jak krzem i srebro.

Reklama

Zapotrzebowanie na usługi recyklingu OZE wzrasta w miarę tego, jak coraz więcej instalacji odnawialnych wychodzi z użycia. Obecnie w Unii Europejskiej z systemów wycofywane są np. wiatraki instalowane na szeroką skalę na początku XXI wieku. PGE rozwija innowacyjne technologie na własną rękę.

Jednakże powstanie bełchatowskiego centrum ma też inny cel. Grupa chce wpleść tworzone w ten sposób miejsca pracy oraz unikalne kompetencje w szerszą transformację regionu. „Centrum to kolejny realizowany przez nas element transformacji regionu bełchatowskiego. W zeszłym roku otworzyliśmy Centrum Rozwoju Kompetencji, które jest wsparciem dla pracowników sektora węglowego w nabyciu nowych kompetencji. Dzięki powstałemu Centrum stworzymy nowe miejsca pracy i kolejne możliwości rozwoju dla naszych pracowników. Jestem przekonany, że unikalny na skalę krajową ośrodek, przyciągnie do Bełchatowa wielu specjalistów, i odegra istotną rolę w jego rozwoju - mówi Wojciech Dąbrowski, prezes zarządu PGE Polskiej Grupy Energetycznej".

Przed PGE stoi poważne zadanie w zakresie przetransformowania swoich dotychczasowych regionów wokół zakładowych. Dlatego też Grupa już teraz stara się tworzyć nowe możliwości dla okolicznych mieszkańców i pracowników.

materiał promocyjny

Reklama

Komentarze

    Reklama