Reklama

OZE

Niemcy i Dania wzmocnią współpracę w ramach "energetycznych wysp"

Fot. Pixabay
Fot. Pixabay

Niemcy i Dania zgodziły się na ściślejszą współpracę w zakresie rozbudowy morskiej energetyki wiatrowej i innowacyjnych wysp energetycznych - wynika z komunikatu prasowego niemieckiego ministerstwa gospodarki i energii. 

Wyspy, zwane także "węzłami energetycznymi", mogą zwiększyć dostawy zielonej energii elektrycznej i ekologicznego wodoru, a tym samym przyspieszyć rozwój technologii Power to X. „Teraz zadaniem jest identyfikowanie i realizowanie konkretnych projektów wspólnie z naszymi sąsiadami. Ważne jest dla mnie znalezienie warunków ramowych, które zapewnią korzyści obu krajom. Te przybrzeżne wiatry w szczególności projekty mogą umożliwić synergie w rozwoju ekologicznego wodoru.” -  powiedział niemiecki minister gospodarki i energii Peter Altmaier.

”Współpraca zbliża oba kraje do celów strategii UE w zakresie OZE, która została zaprezentowana na początku tego roku. Strategia przewiduje pięciokrotny wzrost mocy morskich farm wiatrowych w Europie z 12 GW do 60 GW do 2030 r., a następnie pięciokrotny wzrost do 300 GW do 2050 r. Chociaż większość niemieckich decydentów i przemysłu z zadowoleniem przyjęła plan, nadal istnieją obawy dotyczące wpływu na ekosystemy morskie” – czytamy w komunikacie.

Reklama

Reklama

Porozumienie między dwoma krajami jest punktem wyjścia do dalszej współpracy, np. przy projektach wysp energetycznych na Morzu Północnym i Bałtyckim. Duński minister ds. klimatu, energii i usług komunalnych, Dan Jorgensen, powiedział o porozumieniu: "To nie tylko znacznie zwiększy produkcję energii elektrycznej ze źródeł odnawialnych w obu krajach, ale jest również warunkiem wstępnym dla technologii Power-to-X do produkcji zrównoważonych paliw dla żeglugi i lotnictwa. W tym celu Dania pracuje nad budową dwóch morskich hubów o mocy 5 GW". Na początku tego roku Dania zdecydowała się wycofać z produkcji ropy i gazu do 2050 roku.

Reklama

Komentarze

    Reklama