Jak działa turbina wiatrowa? [INFOGRAFIKA]

26 lutego 2018, 16:34
wind-power-2351644_1280
Fot. Pixabay

Elektrownie wiatrowe stanowią coraz popularniejsze źródło "czystej" energii elektrycznej. W 2017 r. łączna moc zainstalowana farm wiatrowych na świecie osiągnęła poziom 539 581 MW, co oznacza wzrost o prawie 11 proc. W porównaniu do roku 2016. 

Choć nowoczesne turbiny to precyzyjne urządzenia, schemat ich działania jest prosty: przetwarzają energię kinetyczną, która powstaje, kiedy wiatr wprawia w ruch łopaty wirnika, w energię elektryczną. Wał śmigła zwykle połączony jest z przekładnią, która zwielokrotnia ilość obrotów. Za przekładnią mieści się generator, wytwarzający energię elektryczną. 

Prym pod względem ilości energii pozyskiwanej z wiatru wiodą Chiny. Moc tamtejszych elektrowni jest ponad dwukrotnie wyższa niż w przypadku Stanów Zjednoczonych, większa niż w całej Europie. W Państwie Środka odnotowano także najbardziej dynamiczny przyrost nowych turbin wiatrowych. Na kolejnych miejscach znalazły się USA oraz Niemcy. Według Bloomberg New Energy Finance, w 2017 r. w sektor elektrowni wiatrowych zainwestowano w sumie ponad 107 miliardów dolarów. 

Energia elektryczna generowana dzięki sile wiatru zyskuje na znaczeniu również w Polsce. Łączna moc zainstalowana krajowych farm wiatrowych wynosiła w ubiegłym roku 6 397 MW i była wyższa niż w przypadku całej Afryki, Australii (wraz z Nową Zelandią i pobliskimi wyspami na Pacyfiku), Holandii czy Japonii i Korei Południowej.

undefined
Jak działa turbina wiatrowa. Fot. Enmarokn/Enmaro

Energetyka24
Energetyka24
KomentarzeLiczba komentarzy: 3
kuba18
wtorek, 27 lutego 2018, 14:35

A jak wiatru nie ma, to wtedy korzystamy z tych paskudnych elektrowni cieplnych (chyba, że mamy elektrownie atomowe i wodne) i one produkują CO2 aż miło. Utrzymywanie tych elektrowni w gotowości kosztuje dużo pieniędzy, co powinno obciążać właścicieli turbin wiatrowych.

L.K.
piątek, 2 marca 2018, 10:30

I obciąża. Należy jeszcze właściwie oszacować wszystkie koszty związane z eksploatacją węglówek i będziemy w domu.

Żal nawet komentować
wtorek, 27 lutego 2018, 20:47

Powtarzasz bzdury baz zastanowienia. Za to, że Polska energetyka jest zacofana a rządzący promują węgiel obarczasz winą Turbiny wiatrowe. Rozejrzyj się i zobacz gdzie zmierza świat a w tym kontekście zobacz gdzie my jesteśmy. Zawsze idziemy w innym kierunku niż reszta świata - dzięki tak myślącym ludziom jak Ty. I co???! Może to Polska wyznacza kierunki w energetyce albo przynajmniej jest wzorem do naśladowania? Może chociaż nasze pomysły zaspakajają chociaż polskie potrzeby energetyczne???!

Tweets Energetyka24