Reklama

Elektroenergetyka

Orlen uruchamia blok gazowo-parowy we Włocławku

Uruchomienie Bloku Gazowo-Parowego o mocy 463 MWe we Włocławku przebiegło z sukcesem – turbina gazowa osiągnęła zakładane 3 tysiące obrotów.  To kolejny etap fazy rozruchu, który zakończy się w połowie roku - informuje PKN Orlen.

Kolejne fazy uruchamiania koncentrować będą się na przygotowaniu instalacji do pierwszej synchronizacji z siecią krajową, która planowana jest na styczeń oraz dalszej optymalizacji pracy bloku. Faza ruchu regulacyjnego powinna zakończyć się w drugim kwartale przyszłego roku przeprowadzeniem przez PKN Orlen kompletnych pomiarów parametrów gwarantowanych i odbiorem inwestycji.
  
Sprzyjająca lokalizacji inwestycji we Włocławku jest bliskość sieci Gaz-Systemu oraz położenie sieci elektroenergetycznej PSE Operator. Bliskość zakładów Anwil, a zatem istniejąca infrastruktura umożliwiła zoptymalizowanie nakładów inwestycyjnych.
 
Pierwszą elektrownię gazową dla PKN Orlen buduje konsorcjum General Electric i SNC-LAVALIN POLSKA Szacunkowa wartość kontraktu netto na budowę elektrowni we Włocławku wyniesie ok. 1,4 mld zł. Dla zapewnienia odpowiedniego serwisu serca elektrowni, czyli turbiny gazowej określanej jako „Power Train”, PKN Orlen zawarł także z General Electric, długoletnią umowę serwisową.
 
Blok Gazowo-Parowy we Włocławku to jeden z dwóch obok Płocka, kluczowych kogeneracyjnych projektów energetycznych PKN Orlen. Energia elektryczna produkowana przez oba bloki w skojarzeniu z ciepłem w procesie wysokosprawnej kogeneracji będzie wykorzystywana nie tylko na potrzeby wewnętrzne Grupy ORLEN, ale również sprzedawana na rynku krajowym. Projekty we Włocławku i w Płocku to inwestycje w energetykę przemysłową, dostosowaną do potrzeb Grupy Orlen i znacząco poprawiające doskonałość operacyjną segmentu Downstream (Rafineria, Petrochemia, Energetyka oraz Gospodarka Wodno - Ściekowa).
 

Komentarze