Komentując zawarcie porozumienia, Wiesław Pugar, prezes zarządu Orlen Upstream, zwrócił uwagę m.in. na olbrzymie możliwości w zakresie poszukiwań, rozpoznania i wydobycia kopalin energetycznych, wynikające z połączenia potencjałów obydwu firm: ,,Systematycznie dokonujemy przeglądu koncepcji poszukiwawczych oraz analizy nowych możliwości współpracy, czy akwizycji – zarówno w Polsce jak i poza jej granicami. Rejon Podkarpacia analizujemy od dłuższego czasu. Jeszcze w ubiegłym roku wystąpiliśmy do Ministerstwa Środowiska z wnioskami o nowe bloki koncesyjne. Procedura jest w toku. Dzięki współpracy z PGNiG rozszerzymy planowany obszar poszukiwań, zyskując szerszy kontekst dla prowadzonych w najbliższych miesiącach prac badawczych.”
Zbigniew Skrzypkiewicz, wiceprezes PGNiG ds. Poszukiwań i Wydobycia, podkreślił z kolei, że reprezentowana przez niego firma od dłuższego czasu prowadzi prace rozpoznawcze obszaru, którego dotyczy porozumienie i uważa go za bardzo obiecujący: ,,Zapadlisko przedkarpackie to historycznie jeden z najbardziej perspektywicznych obszarów pod względem występowania nagromadzeń węglowodorów. Konsekwentnie od lat dokumentujemy złoża w rejonie Bieszczad. Wierzę, że pozyskanie krajowego partnera oferującego zarówno współfinansowanie, jak i doświadczenie w zakresie akwizycji i interpretacji danych geologicznych otworzy drogę do kolejnych koncepcji poszukiwawczych dla tego obszaru.”
,,Bieszczady” nie są jedynym przedsięwzięciem, w ramach którego Orlen Upstream oraz Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo prowadzą wspólne działania – należą do nich również projekty Sieraków, Wronki oraz Międzychód – Gorzów Wielkopolski
(JK)