Reklama

Portal o energetyce

Orlen Upstream oraz PGNiG wspólnie poszukają ropy i gazu na Podkarpaciu

  • Źródło: Gazprom.ru

Państwowi potentaci – Orlen Upstream oraz PGNiG – połączyli siły w poszukiwaniu złóż gazu i ropy naftowej. Umowa zakłada, że spółki będą współpracowały w realizacji prac badawczych i analitycznych na obszarze ośmiu bloków koncesyjnych o wspólnej nazwie ,,Bieszczady”. Znajdują się one w obrębie województwa podkarpackiego.

Komentując zawarcie porozumienia, Wiesław Pugar, prezes zarządu Orlen Upstream, zwrócił uwagę m.in. na olbrzymie możliwości w zakresie poszukiwań, rozpoznania i wydobycia kopalin energetycznych, wynikające z połączenia potencjałów obydwu firm: ,,Systematycznie dokonujemy przeglądu koncepcji poszukiwawczych oraz analizy nowych możliwości współpracy, czy akwizycji – zarówno w Polsce jak i poza jej granicami. Rejon Podkarpacia analizujemy od dłuższego czasu. Jeszcze w ubiegłym roku wystąpiliśmy do Ministerstwa Środowiska z wnioskami o nowe bloki koncesyjne. Procedura jest w toku. Dzięki współpracy z PGNiG rozszerzymy planowany obszar poszukiwań, zyskując szerszy kontekst dla prowadzonych w najbliższych miesiącach prac badawczych.”

Zbigniew Skrzypkiewicz,  wiceprezes PGNiG ds. Poszukiwań i Wydobycia, podkreślił z kolei, że reprezentowana przez niego firma od dłuższego czasu prowadzi prace rozpoznawcze obszaru, którego dotyczy porozumienie i uważa go za bardzo obiecujący:  ,,Zapadlisko przedkarpackie to historycznie jeden z najbardziej perspektywicznych obszarów pod względem występowania nagromadzeń węglowodorów. Konsekwentnie od lat dokumentujemy złoża w rejonie Bieszczad. Wierzę, że pozyskanie krajowego partnera oferującego zarówno współfinansowanie, jak i doświadczenie w zakresie akwizycji i interpretacji danych geologicznych otworzy drogę do kolejnych koncepcji poszukiwawczych dla tego obszaru.”

,,Bieszczady” nie są jedynym przedsięwzięciem, w ramach którego Orlen Upstream oraz Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo prowadzą wspólne działania – należą do nich również  projekty Sieraków, Wronki oraz Międzychód – Gorzów Wielkopolski

(JK)

 

Komentarze