Portal o energetyce
Orlen: ruch prokuratury po zawiadomieniu Daniela Obajtka
Prokuratura Okręgowa w Płocku (Mazowieckie) prowadzi czynności sprawdzające w związku z zawiadomieniem b. prezesa Orlenu Daniela Obajtka dotyczącym obecnych nieprawidłowości zarządczych w spółce i obniżenia jej wartości - przekazał w środę PAP rzecznik prokuratury Bartosz Maliszewski.
Zawiadomienie, w którym Daniel Obajtek, obecnie europoseł PiS, odnosi się do sytuacji Orlenu i działań obecnego zarządu, początkowo wpłynęło do Prokuratury Krajowej, a następnie - zgodnie z właściwością miejscową - ponieważ w Płocku znajduje się siedziba i główny zakład produkcyjny spółki, zostało przekazane do tamtejszej Prokuratury Okręgowej.
„Zawiadomienie dotyczy podejrzenia nieprawidłowości zarządczych w Orlenie oraz spadku jego wartości i zyskowności” - powiedział w środę PAP rzecznik płockiej Prokuratury Okręgowej Bartosz Maliszewski. Zaznaczył, że w związku z zawiadomieniem wszczęto tam czynności sprawdzające.
Jak dodał prokurator Maliszewski, zawiadomienie Obajtka jest obszerne, co wynika m.in. ze wskazanych w nim odniesień, w tym do ogólnodostępnych dokumentów publikowanych przez Orlen. „Czynności sprawdzające polegają na analizie zawiadomienia, jak również udostępnionych przez spółkę danych finansowych” - wyjaśnił rzecznik płockiej Prokuratury Okręgowej.
Badane tam zawiadomienie jest jednym z dwóch, o którym Obajtek informował w grudniu 2024 r. na zwołanej w tej sprawie konferencji prasowej. Jak przekazał wówczas b. prezes Orlenu, jeden z wniosków dotyczył „działania na szkodę spółki, jeżeli chodzi o Olefiny - obniżenie kapitalizacji spółki i straty na 25 mld zł”.
Umowę na budowę kompleksu Olefiny III Orlen podpisał w czerwcu 2021 r. Koszt inwestycji szacowano wtedy na 13,5 mld zł. Pierwotnie zakładano, że w fazie budowy przedsięwzięcie potrwa do początku 2024 r., natomiast uruchomienie produkcyjne instalacji planowano na początek 2025 r. Później jako przewidywany termin podawano pierwszą połowę 2027 r.
W grudniu 2024 r. obecny zarząd Orlenu ogłosił, że jego rada nadzorcza „wyraziła zgodę na zatrzymanie projektu budowy kompleksu Olefiny III w jego dotychczasowym zakresie”. Według spółki inwestycja ta nie dawała szansy na zwrot. Orlen wyjaśnił, że decyzja o zatrzymaniu projektu Olefiny III ma uchronić spółkę przed stratą około 15 mld zł. „Od teraz prace prowadzone będą w ramach projektu Nowa Chemia, w sposób umożliwiający racjonalizację koniecznych do poniesienia nakładów” - informowała spółka.
Grupa Orlen to multienergetyczny koncern, ma rafinerie w Polsce, Czechach i na Litwie, a także sieć stacji paliw, w tym też w Niemczech, na Słowacji, Węgrzech i w Austrii. Rozwija też segment wydobywczy ropy i gazu, segment petrochemiczny, a także odnawialnych źródeł energii. Planuje również rozwój energetyki jądrowej opartej na małych reaktorach SMR.
W czwartek, 9 stycznia, spółka ma opublikować swą strategię do 2035 r.