Reklama

Chemia

Orlen: Przemysł 4.0 to szansa i wyzwanie dla grupy kapitałowej

Fot. www.orlen.pl
Fot. www.orlen.pl

Refleksja grupy kapitałowej PKN Orlen na temat zjawiska Industry 4.0 jest mocno zniuansowana, ponieważ są to rozwiązania, których charakter oraz wpływ na rzeczywistość muszą być uzależnione od segmentu implementacji - mówiła Marcelina Wojciechowska, p.o. dyrektora Wydziału Badań i Rozwoju Nowych Technologii PKN ORLEN, podczas kongresu Polska Chemia w Toruniu.

Przedstawicielka Orlenu zwróciła uwagę, że firma, którą reprezentuje ma rozbudowaną strukturę, co oznacza, że implementacja rozwiązań mieszczących się w umownym zbiorze „Przemysł 4.0”, wymaga szczegółowych analiz pod kątem przydatności dla poszczególnych elementów łańcucha wartości: „Orlen jest zintegrowanym koncernem paliwowo - energetycznym, działamy w wielu segmentach - definiowanie „Industry 4.0” dla każdego z nich musi być zróżnicowane i odpowiednio dostosowane” - mówiła.

Marcelina Wojciechowska wymieniła kilka przykładowych obszarów, w których wdrożenie rozwiązań „Przemysłu 4.0” może mieć zastosowanie w odniesieniu do Orlenu. W obszarze dystrybucji interesującym kierunkiem wydaje się być tutaj digitalizacja obsługi procesów zachodzących na stacjach paliw, tak aby pracownicy mogli skoncentrować się na bezpośredniej obsłudze klienta.

Jeśli chodzi o segment produkcji, to: „Industry 4.0 ma służyć zwiększeniu efektywności produkcji oraz stałemu podnoszeniu poziomu bezpieczeństwa podejmowanych procesów” - mówiła przedstawicielka Orlenu, Chodzi tutaj m.in. o systemy, które mogą dostarczać wsparcie w czasie rzeczywistym, w oparciu o najaktualniejsze dane, poddawane analizie.

Zobacz także: Jasiński: Polska chemia potrzebuje rozwoju innowacyjności

Zobacz także: Przemysł chemiczny motorem napędowym polskiej gospodarki

Reklama

Komentarze

    Reklama