Portal o energetyce
Orlen kupił trzy farmy wiatrowe
Trzy lądowe farmy wiatrowe o łącznej mocy ok. 90 MW powiększą portfel odnawialnych źródeł energii Grupy Orlen. Koncern podpisał umowę zakupu działających na Pomorzu farm od hiszpańskich funduszy inwestycyjnych. Po transakcji Grupa Orlen będzie posiadała w Polsce 353 MW mocy zainstalowanych w energetyce wiatrowej, stając się czwartym co do wielkości graczem na tym rynku.
– Przejmując kolejne farmy stajemy się jednym z największych graczy na polskim rynku lądowej energetyki wiatrowej. Skutecznie realizujemy strategię ORLEN2030, zakładającą rozbudowę portfela odnawialnych źródeł energii, opartego o własne projekty oraz przejęcia innych, perspektywicznych aktywów. Tylko w minionym roku nasza energetyka dostarczyła 3,3 mld zł wyniku EBITDA LIFO i był to najwyższy wynik spośród wszystkich segmentów naszej działalności. Inwestycja na Pomorzu to kolejny krok do budowy nowoczesnego koncernu multienergetycznego i osiągnięcia neutralności emisyjnej w 2050 roku – powiedział Daniel Obajtek, Prezes Zarządu PKN Orlen.
Transakcja obejmuje zakup trzech farm wiatrowych zlokalizowanych w miejscowościach Kobylnica (41,4 MW), Subkowy (8 MW) i Nowotna (40 MW) w województwie pomorskim. Warunkiem koniecznym do jej sfinalizowania jest uzyskanie zgody UOKiK. Wszystkie farmy objęte są systemem wsparcia zielonych certyfikatów i znajdują się w obszarze działalności Energa Operator. Ich łączna produkcja energii elektrycznej wynosi ok. 280 GWh rocznie. Na podstawie obecnie zawartych umów farmy wiatrowe mają zagwarantowany odbiór wyprodukowanej energii w perspektywie od roku do dziesięciu lat.
Po przeprowadzonej akwizycji Grupa Orlen będzie posiadała aktywa energetyczne o łącznej mocy 3,3 GW, w tym 642 MW w źródłach zeroemisyjnych. Obejmą one m.in. 58 elektrowni produkujących energię z odnawialnych źródeł, w tym przede wszystkim elektrownie wodne, farmy fotowoltaiczne i lądowe farmy wiatrowe. Segment energetyki wiatrowej będzie tworzyło 10 farm, których łączna moc zainstalowana wyniesie 353 MW. Ponadto Grupa ORLEN posiada dwa nowoczesne bloki parowo-gazowe w Płocku i Włocławku. Koncern posiada również rozbudowaną sieć linii przesyłowych o łącznej długości ok. 200 tysięcy kilometrów, która zapewnia stałe dostawy energii dla ok. 3 milionów odbiorców.
W perspektywie najbliższej dekady Grupa ORLEN na inwestycje w nisko- i zeroemisyjne źródła energii przeznaczy łącznie 47 mld zł. Koncern będzie inwestował przede wszystkim w morską i lądową energetykę wiatrową oraz fotowoltaikę. Do 2030 roku Grupa ORLEN będzie posiadać portfel odnawialnych źródeł energii o łącznej mocy 2,5 GW (liczonych wg udziałów Grupy Orlen).
Orlen/mat. prasowe
Niuniu
ABC - spoko, już mamy gazety - teraz opiszą jak jest fajnie.
ultraubawiony
a w tvn powiedzą że jest źle i tylko jak PO dojdzie do władzy to będzie dobrze.
MateuszS
Żebyśmy nie zrobili sobie krzywdy tymi wiatrakami i fotowoltaiką. Energetycznej. Wtedy każdy bezwietrzny i pochmurny dzień będzie tragedią. Czemu Orlen nie popcha się np. w energetykę wodną jak już tak chcą. Albo w wiatraki morskie, które będą zasilać generowanie H2 z wody morskiej? PS Odpowiadam: szybki ' sukces' ( poprzednicy nie mieli orlenkwej energetyki a my mamy 2GW, a tamy są drogie, a H2 z wody morskiej trzeba dopracować i B&R dofinansowac bez doraznego sukcesu..
tentyptakma
To miło że Obajtek kupił. Sprawdźcie sobie z którego są roku turbiny i kiedy je trzeba wymienić. Drobiazg.
A.B. C.
Farmy wiatrowe i elektrownie wodne powinny być wpięte w jeden system energetyczny - ekonomiczny. Tak aby zapora łapała wodę w wietrzne dni a oddawała ją w dni bezwietrzne, kiedy nie pracują wiatraki.
Jabadabadu
Przecież to nieprawda. Wiatraki produkują prąd zawsze - rano, w wieczór, we dnie, w nocy, kiedy wieje i kidy brak wiatru. A każdy kto myśli inaczej nie jest eko i powinien być tępiony.