Reklama

Ropa

Orlen inwestuje w OZE. ,,Celem zwiększenie samowystarczalności energetycznej"

Fot. PKN Orlen
Fot. PKN Orlen

PKN ORLEN rozpoczął projekt zmierzający do wyposażenia obiektów stacji paliw Koncernu w turbiny wiatrowe. To kolejny krok, obok pilotażu mikroinstalacji fotowoltaicznych, w kierunku zwiększenia samowystarczalności energetycznej stacji paliw.

Zgodnie z założeniami turbina wiatrowa o pionowej osi obrotu i mocy w zakresie 20-40 kW ma jednocześnie stanowić funkcję „witacza”, masztu reklamowego. Celem projektu jest sprawdzenie potencjału nowatorskiego rozwiązania, łączącego źródło wytwarzania energii elektrycznej z istniejącymi lub zupełnie nowymi konstrukcjami. Instalacja pierwszej turbiny wiatrowej na wybranej stacji paliw została zaplanowana w 2018 r. Jeżeli pilotażowa konstrukcja okaże się atrakcyjna biznesowo, ma szansę zostać rozpropagowana na szerszą skalę,  stanowiąc element zaangażowania PKN ORLEN w rozwój energetyki w obszarze OZE.

Zobacz także: Główny ekonomista PKN Orlen: popyt na ropę wymusi nowe inwestycje

Siłownia wiatrowa umożliwi częściowe pokrycie zapotrzebowania obiektów na energię elektryczną. Uniezależnienie od kierunku wiatru oraz możliwość pracy nawet przy bardzo słabym wietrze pozwala na generowanie energii praktycznie przez cały rok. Konstrukcje o pionowej osi charakteryzują się cichą, niemal bezgłośną pracą. W związku z tym eksploatacja urządzenia nie wpłynie na komfort użytkowników oraz pracowników stacji.

W ramach wykorzystania odnawialnych źródeł energii, PKN ORLEN wdrożył również pilotażowe mikroinstalacje (o mocy do 40 kWp) fotowoltaiczne na jedenastu starannie wybranych, własnych stacjach paliw, rozmieszczonych w całym kraju, co umożliwia weryfikację produktywności jednostek przy różnym poziomie nasłonecznienia. Z zainstalowanych 190 kWp uzyskano w pierwszych sześciu miesiącach blisko 80 MWh energii elektrycznej, zużytej niemal w całości na potrzeby własne stacji. Obecnie monitorowane są wszystkie najważniejsze parametry instalacji i dokonywane niezbędne korekty.

Energia elektryczna generowana ze światła słonecznego zasila część potrzeb własnych stacji przynosząc zarówno efekt ekologiczny w postaci pozyskania czystego źródła prądu, jak też efekt ekonomiczny poprzez ograniczenie zakupu energii z sieci. Moduły fotowoltaiczne umieszczone zostały na dachach i wiatach stacji paliw, wkomponowując się tym samym w dotychczasową architekturę obiektów. Ilości energii generowanej ze słońca, a także wielkość zredukowanej w ten sposób emisji, prezentowane są na zainstalowanych w pawilonach sklepowych monitorach.

W celu zwiększenia energetycznej samowystarczalności stacji paliw, PKN ORLEN planuje jednocześnie zabudowę pilotażowej instalacji do magazynowania energii elektrycznej. Obecnie trwa proces zakupowego badania rynku, umożliwiający składanie ofert przez poszczególnych dostawców tego typu rozwiązań. Zabudowa układu magazynowania energii elektrycznej stanowi kompleksowe rozwiązanie problemu nieprzewidywalności i stabilności jednostek wytwórczych OZE. Instalacja pilotażowej jednostki, wyposażonej w akumulatory energii pozwoli na oszacowanie potencjału wykorzystania magazynu do integracji OZE.

Reklama
Reklama

Komentarze