Portal o energetyce
Orlen będzie wychwytywał dwutlenek węgla. To element dążenia do neutralności klimatycznej
Spółki Orlen i Operator Gazociągów Przesyłowych Gaz-System podpisały list intencyjny ws. działań związanych z przygotowaniem warunków do wdrożenia technologii wychwytywania, przesyłu i sekwestracji dwutlenku węgla. To element dążenia do osiągniecia neutralności klimatycznej - podał koncern.
Jak poinformował w środę Orlen, list intencyjny podpisany z Operatorem Gazociągów Przesyłowych Gaz-System przewiduje współpracę w takich obszarach, jak np. koordynacja działań dotyczących opracowania i realizacji rozwiązań technicznych umożliwiających efektywne wdrażanie w Polsce technologii wychwytywania, przesyłu i magazynowania dwutlenku węgla. Według koncernu, „w grę wchodzi m.in. transport rurociągami dwutlenku węgla z zakładów przemysłowych do miejsc magazynowania”.
Orlen podkreślił, że istotne „będzie zdefiniowanie zasad prowadzenia tego rodzaju działalności i w przyszłości stworzenie warunków do transportu rurociągami dwutlenku węgla z miejsc jego produkcji i wychwytu do miejsc magazynowania”. Koncern wskazał też, że „zarządzanie emisjami gazów cieplarnianych jest szansą na zachowanie konkurencyjności w branżach, m.in. nawozowej, hutniczej i cementowej”; jest też istotnym elementem dążenia do osiągniecia neutralności klimatycznej.
„Wdrożenie technologii wychwytywania, magazynowania i zagospodarowania dwutlenku węgla jest niezbędnym elementem transformacji krajowej gospodarki” - ocenił prezes Orlenu Daniel Obajtek, cytowany w komunikacie koncernu. Zwrócił uwagę, że dla podmiotów, które z powodów technologicznych nie są w stanie wyeliminować emisji dwutlenku węgla, „to jedyna możliwość ograniczenia ich śladu węglowego”.
„Dlatego Orlen buduje silne kompetencje, które pozwolą w ciągu kilku lat zaoferować usługi związane z zagospodarowaniem dwutlenku węgla m.in. dla branży chemicznej, cementowni oraz hut stali” - zaznaczył Obajtek. Jego zdaniem, zawarte przez Orlen i Gaz-System porozumienie „to ważny krok w kierunku wypracowania rozwiązań wspierających rozwój tej działalności w Polsce”.
W informacji podkreślono, że współpraca pomiędzy Orlenem i Gaz-System „jest wyrazem wspólnych działań spółek Skarbu Państwa na rzecz transformacji energetycznej Polski i Europy”.
Koncern przypomniał, że strategia Orlenu zakłada, że do 2030 r. będzie on miał możliwość zagospodarowania około 3 mln ton dwutlenku węgla rocznie, w ramach własnych emisji, a także usługi komercyjnej.
Jednym z elementów realizacji tego planu ma być budowa terminalu dwutlenku węgla nad Bałtykiem, który byłby wykorzystywany zarówno na potrzeby Grupy Orlen, jak i klientów zewnętrznych. „Dwutlenek węgla byłby dostarczany do terminala z zakładów przemysłowych w centralnej i północnej części kraju, a stamtąd przewożony do miejsc sekwestracji pod dnem morza” - wyjaśnił Orlen. Dodał zarazem, że początkowo transport do terminalu będzie realizowany koleją, ale docelowym rozwiązaniem jest budowa rurociągu przesyłającego dwutlenek węgla.
Koncern wskazał, że terminal nad Bałtykiem jest częścią szerszej inicjatywy o nazwie ECO2CEE, której celem jest rozwój infrastruktury dla transportu dwutlenku węgla w Europie Środkowej. Inicjatywa została wpisana na 5. listę Projektów Wspólnego Zainteresowania Unii Europejskiej - Projects of Common Interest (PCI), obejmujących projekty infrastrukturalne kluczowe z punktu widzenia unijnej polityki energetycznej i klimatycznej. ECO2CEE obecnie ubiega się o wpisanie na kolejną listę projektów PCI.
Czytaj też
Orlen zwrócił uwagę, że we wrześniu spółka PGNiG Upstream Norway z Grupy Orlen podpisała porozumienie z norweskim Horisont Energi, właścicielem koncesji na złożu Polaris na Morzu Barentsa, w którym może być magazynowany dwutlenek węgla. Pojemność złoża Polaris jest szacowana łącznie na ok. 100 mln ton dwutlenku węgla, co - jak ocenia koncern - „umożliwi prowadzenie działalności magazynowej przez 12-25 lat”.
„Porozumienie zakłada, że PGNiG Upstream Norway obejmie do 50 proc. udziałów w koncesji i będzie jej operatorem. Doświadczenie zdobyte przy realizacji projektu Polaris będą mogły być wykorzystane przy świadczeniu komercyjnego sekwestrowania dwutlenku węgla w Polsce” - zaznaczył koncern.
Grupa Orlen to multienergetyczny koncern, który posiada m.in. siedem rafinerii: cztery w Polsce - w tym największą w Płocku, dwie w Czechach i jedną na Litwie. Ma także ok. 3,1 tys. stacji paliw w Polsce, w Niemczech, w Czechach oraz na Słowacji, na Litwie i na Węgrzech. Zarządza również rozbudowanym segmentem petrochemicznym i segmentem wydobywczy węglowodorów. Chce także rozwijać bezpieczną energetykę jądrową - do 2030 r. zamierza uruchomić co najmniej jeden mały reaktor jądrowy SMR.
W lutym tego roku zaktualizowano strategię Grupy Orlen do 2030 r., uwzględniając jej priorytetowe cele, zwłaszcza po fuzji z Grupą Energa, Grupą Lotos i PGNiG. Do końca dekady koncern ma zainwestować ponad 320 mld zł, z czego ok. 120 mld zł, czyli ok. 40 proc., na zielone inwestycje, w tym w energetykę wiatrową na morzu i lądzie, fotowoltaikę, biogaz i biometan, biopaliwa, elektromobilność oraz zielony wodór.