Czy Joe Biden oszukał nas w sprawie Nord Stream 2? [KOMENTARZ]

10 czerwca 2021, 13:08
48548467152_39f9eaba7f_k20
Fot. Gage Skidmore / Flickr

Najprostszą odpowiedz na to pytanie dał lata temu Jacek Kaczmarski, wkładając w usta ambasadora Repnina słowa: „polityk przecież w ogóle nie zna słowa zdrada”. Niezależnie jednak od tego ten być może zaskakujący – ale od co najmniej pół roku do przewidzenia – zwrot warto oglądać w kontekście polskiej i europejskiej polityki USA.

Zniesienie amerykańskich sankcji na Nord Stream 2 – bardzo szerokich (dotyczyły wszystkich firm w jakikolwiek sposób zaangażowanych w budowę) i bardzo skutecznych (na 2 lata de facto zastopowały budowę i dawały szansę na likwidację projektu) – jest oczywiście istotnym, zwłaszcza dla nas, zwrotem w amerykańskiej polityce. Czy zaskakującym? Na pewno nie od momentu, w którym jeszcze przed amerykańskimi wyborami, choć już w przewidywaniu zwycięstwa Bidena, wystosowana została propozycja ściślejszego sojuszu ekonomicznego i militarnego pomiędzy Niemcami a USA. Teoretycznie była ona skierowana do każdego gospodarza Białego Domu, ale siłą rzeczy Niemcy skazywały jako swego faworyta Bidena i to w jego politykę oferta miała się wpisywać. Można było zakładać, że „odpuszczenie” NS2 przez USA będzie ceną za nowy pakt z Niemcami. Dlatego też niekoniecznie chodzi tu o jakiś nowy reset z Rosją. To raczej efekt nacisków Niemiec, dla których Energiewende i promowanie gazu jako paliwa przejściowego jest obecnie głównym sposobem budowania siły ekonomicznej i pozycji na kontynencie.

Reklama
Reklama

Gdyby szukać racjonalnych motywów tej decyzji (poza oczywiście odwracaniem polityki Trumpa tam gdzie się tyko da) można by wskazać, iż administracja Stanów Zjednoczonych postanowiła skoncentrować się na polityce wewnętrznej oraz rywalizacji z Chinami, odpuszczając sobie przy tym inne fronty.

To logicznie uzasadniałoby tę decyzję: scedowanie na Niemcy odpowiedzialności za Europę miało swoją cenę w postaci NS 2 (którą nie USA zapłaci), natomiast pozwoli skoncentrować się na priorytetach. Podobnie ma się sytuacja z Rosją.  Stany są gotowe przymknąć oko na działania Putina i sojuszników, zakładając, że skłoni to Moskwę do dołączenia do antychińskiego globalnego bloku.

Tak więc NS2 powstanie. Czy to dla nas śmiertelne niebezpieczeństwo? Byłoby tak, gdybyśmy dalej byli skazani na rurociąg jamalski albo NS właśnie jako główne źródło zaopatrzenia. W końcu Rosja podkreślała jego znaczenie jako narzędzia omijania krajów tranzytowych. Tymczasem jeszcze dwa lata temu mogliśmy marzyć o zastopowaniu NS2 i stąd, niezależnie od jego losów i postępów, prowadzimy politykę konkurencyjną w stosunku do niemieckiej. W najgorszym zatem razie będziemy mieli po prostu sytuację, na jaką od sześciu lat i tak się przygotowujemy. Na szczęście nie zmarnowaliśmy tego czasu:  gazoport w Świnoujściu, gazoport w Kłajpedzie i gazociąg stamtąd do Polski  w połączeniu z Baltic Pipe sprawiają, że i od Nord Streamu, i od Jamału jesteśmy de facto niezależni. Naturalnie Gazoporty i Baltic Pipe miały być elementami budowania hubu gazowego w ramach Trójmorza, natomiast nawet gdyby ten projekt do końca nie wypalił, to na własnym podwórku możemy zaopatrywać się w sposób, w jaki chcemy.

Na tym tle groźniejsza wydaje się postawa Danii, która wstrzymała budowę Baltic Pipe pod pretekstem działań środowiskowych. W dzisiejszym świecie ekologia jest idealnym uzasadnieniem każdej kontrowersyjnej decyzji, natomiast niepokój musi budzić specyficzna forma sformułowania tego komunikatu, mało wiarygodna by nie rzec sarkastyczna, co w dyplomatycznym języku mogłoby oznaczać barejowskie: „nie mamy pańskiego płaszcza i co pan nam zrobi”. Trzeba jednak pamiętać, że Dania buduje BP tak samo, jak Polska i miała być jego beneficjentem, pobierając z niego niemal połowę gazu, jest więc teoretycznie zainteresowana kontynuacją projektu.

Na chwilę obecną nie możemy z pewnością stwierdzić, czy faktycznie chodzi o biurokratyczną skandynawską dokładność, grę dyplomatyczną Danii w jakiejś innej sprawie czy też faktycznie zwrot strategiczny, zakładający zarzucenie projektu konkurencyjnego wobec NS. W tym ostatnim przypadku dopiero mielibyśmy rzeczywisty i fundamentalny problem. Dlatego to właśnie rura bałtycka musi być priorytetem, zarówno polskiej dyplomacji jak i Gaz Systemu czy PGNiG, a w przyszłości – nowego koncernu multienergetycznego. NS 2 i tak powstanie, a my na jego powstanie nieźle się przygotowaliśmy. Sprzeciw Danii to konieczna do pokonania przeszkoda – ale poza nią jesteśmy w zasadzie na nową sytuację przygotowani.

Dawid Piekarz
Wiceprezes Instytutu Staszica

Energetyka24
Energetyka24
KomentarzeLiczba komentarzy: 29
lol
czwartek, 17 czerwca 2021, 20:18

W sumie to nawet dobrze, że NS2 powstanie. Jeśli Niemcy czy inny kraj EU będą się do nas doczepiać, że 'hurr durr, nie kcemy u was elektrowni jądrowych budowanych przez USA' to możemy im śmiało pokazać środkowy palec. Jedna z elektrowni jądrowych powinna powstać na północ od Szczecina. Fajny akwenik do chłodzenia oraz bliskość Niemiec by im pokazać, czym się kończy egoizm i zaoranie solidarności w EU, o którą tak rzekomo walczą.

kkk
piątek, 18 czerwca 2021, 00:50

a co myslisz ze elektrownie jadrowe sa jakues straszne i zieja ogniem? ja bylem w USA pol kilometra od jednej i ludzie sie kapali w jeziorze sluzacym do jej chlodzenia

DDR
czwartek, 17 czerwca 2021, 16:10

To się nazywa polityka w której liczą się własne interesy bez zględu na całą reszte jak kto woli realpolitik Jeżeli od 1989 polscy (politycy) nie potrafią tego pojąć to znaczy że albo należy całkowicie wymienić klase polityczną albo skończyć z tymi mrzonkami o niepodległej

Jan
środa, 16 czerwca 2021, 23:17

I gdzie są ci co tak się cieszyli ze bidon wygrał? Trump przynajmniej miał jaja i trzymał ruskich i Niemców w szachu.

mis
środa, 16 czerwca 2021, 18:11

Co ważne, Dania zapewne przedłuży budowę (na naszą niekorzyść) ale w końcu zbuduje rurę. ponieśli jakieś koszty. Zyskają w DE, w końcu zarobią na nas, a jeszcze oddaliśmy im część wpływów na morzu O_o

Raf
niedziela, 13 czerwca 2021, 19:27

Nie oszukał. Tylko niektórzy naiwnie wierzyli, że USA jest w stanie zatrzymać NS2.

Leon
niedziela, 20 czerwca 2021, 16:53

Bo byla

Z gor Alp
niedziela, 27 czerwca 2021, 11:53

Ale tym by zrobila na zlosc Europie Zachodniej, a nie Rosji. Rosja jezeli chodzi o sprzedaz gazu jest na granicy wytrzymalosci wydobywczej. Nie musi gazu sprzedawac do Europy. Moze do Azji.

Tweets Energetyka24