Reklama

Ropa

OPEC przedłuży umowę o redukcji ropy po raz kolejny?

Fot. Maarten Heerlen / Flickr.com
Fot. Maarten Heerlen / Flickr.com

Członkowie OPEC mogą zdecydować się na ponowne przedłużenie wiedeńskiego porozumienia ws. redukcji podaży ropy na rynku – przewiduje analityk Wood Mackenzie.

W ubiegły czwartek podczas spotkania w Wiedniu państwa-członkowie Organizacji Krajów Eksportujących Ropę Naftową uzgodniły przedłużenie o kolejne dziewięć miesięcy porozumienie z listopada ubiegłego roku. Umowa, która ma obowiązywać do końca marca 2018 roku przewiduje zredukowanie produkcji do 32,5 mln baryłek dziennie.

„Do drugiej połowy 2018 roku rynek nie będzie mógł absorbować dostaw ropy łupkowej z USA i powrotu objętości ropy ze strony państw OPEC po upłunięciu okresu obowiązywania umowy o zredukowaniu produkcji – stwierdził dla agencji Bloomberg ekspert grupy consultingowej Wood Mackienzie Sushant Gupta

Zobacz także: "Ropa po wiedeńsku" czy "Americano"? Trump sprzeda zapasy by uderzyć w OPEC? [KOMENTARZ]

Według analityka światowe popyt na ropę w pierwszym kwartale roku jest zwykle niskie. W rezultacie ceny surowca na rynku spadają. Tak tez może być w macru 2018 roku, gdy formalnie przestanie obwiązywać porozumienie OPEC i państw niezrzeszonych w organizacji, a które przyłączą się do umowy. Dlatego też kraje te mogą ponownie uzgodniż przedłużenie redukcji wydobycia ropy w celu utrzymania jak najwyższej ceny za baryłkę. Zgodnie z tymi prognozami Wood Mackenzie szacuje, że średnia cena za ropę Brent będzie oscylować w 2017 roku wokół ceny 55 dolarów za baryłkę, zaś w 2018 – 57 dolarów za brayłkę.

Zobacz także: OPEC utrzymuje ograniczenia produkcji. "Osiągnięto porozumienie"

 

 

 

Komentarze