ONZ: Klimat elementem „kaskady kryzysów”, przed którą stoi świat

21 września 2021, 16:08
earth-1617121_1920(1)
Fot. Pixabay
Energetyka24
Energetyka24

Sekretarz generalny ONZ Antonio Guterres ostrzegł we wtorek na forum Zgromadzenia Ogólnego, że w obliczu "kaskady kryzysów" świat stoi nad przepaścią i zmierza w złym kierunku. Wymienił zmiany klimatu, nierówności, dezinformację oraz rywalizację mocarstw jako jedne z największych problemów planety.

"Jestem tu, by ogłosić alarm. Świat musi się obudzić" - powiedział Guterres otwierając debatę generalną podczas 76. sesji Zgromadzenia Ogólnego ONZ. "Jesteśmy na skraju przepaści i zmierzamy w złym kierunku. Nasz świat nigdy nie był tak zagrożony ani tak podzielony. Stoimy w obliczu największej kaskady kryzysów w naszym życiu" - powiedział Portugalczyk.

Ocenił, że pandemia Covid-19 powiększyła globalne nierówności, a zmiany klimatu "biją w naszą planetę" i nie oszczędziły też Nowego Jorku. Wśród innych kryzysów wymienił konflikty w Afganistanie, Etiopii i Jemenie, polaryzację społeczeństw wywołaną przez "falę braku zaufania i dezinformacji" oraz ataki przeciwko prawom człowieka i nauce.

Guterres ostrzegł też przed skutkami rywalizacji wielkich mocarstw, nawiązując do napięć w stosunkach między USA i Chinami. Jak stwierdził, w wyniku tego na świecie mogą powstać "dwa różne systemy zasad" i systemów geopolitycznych. Ocenił, że jest to "przepis na kłopoty", który doprowadzi do sytuacji "daleko mniej przewidywalnej niż zimna wojna".

image

 Reklama

Sekretarz generalny ONZ nakreślił w swoim raporcie sześć głównych linii podziałów, które jego zdaniem zagrażają światu. Wymienił tu pokój, klimat, nierówności ekonomiczne, nierówności płciowe, wykluczenie cyfrowe oraz nierówności pokoleniowe.

Mówiąc o klimacie Guterres podkreślił, że jeśli świat nie podejmie zdecydowanych działań, by ograniczyć emisję gazów cieplarnianych, klimat ociepli się o "katastrofalne" 2,7 stopnia, co doprowadzi do "piekielnego krajobrazu".

Odnosząc się do nierówności dochodowych, sekretarz generalny ONZ zaproponował m.in. powszechny dostęp do opieki zdrowotnej.

"Musimy działać teraz, by zasypać te wielkie podziały i ocalić ludzkość i planetę. Przy prawdziwym zaangażowaniu możemy spełnić obietnicę lepszego i bardziej pokojowego świata" - powiedział Guterres.

PAP - mini

Energetyka24
Energetyka24
KomentarzeLiczba komentarzy: 3
Felek
środa, 22 września 2021, 14:36

Pomijając te wszystkie organizacje, ONZty, WHO, leśne dziadki, Sorosa, Pekin i Wielką Czwórkę funduszy inwestycyjnych Stanów Zjednoczonych (mogą równie dobrze milczeć) - atmosfera Ziemi i tak się ociepla. Głównie dlatego, że nie jest wymysłem tylko faktycznie występującym zjawiskiem fizycznym. Tak jak grawitacja istnieje i przyciąga nas do obiektu o wielkiej masie jakim jest kula ziemska, tak i zjawiska związane z promieniowaniem elektromagnetycznym wpływają też na klimat. My otrzymujemy energię od Słońca w postaci promieniowania od ultrafioletu do podczerwieni, a energia ta jest w zasadzie stała (~1361W/m2 w badaniach satelitarnych dla całego globu) i jej wahania na przestrzeni badań ostatnich cykli słonecznej nie wynoszą więcej niż +/-2W/m2. To właśnie z ich powodu i z powodu zmiany nasycenia atmosfery w pewnym spektrum głębokiej podczerwieni - gazami cieplarnianymi, Ziemia ma problem z wypromieniowaniem nadmiaru energii i rezultatem jest podniesienie się temperatury na globie. Czyli krótko mówiąc energia wchłaniana jest w każdy jeden atom na Ziemi i znacznie wolniej tracona, czyli wszystko powoli się rozgrzewa co raz bardziej, tak jakbyśmy Ziemię okryli kocem. Bo uwaga! ciekawostka, gdy przykryjesz się kocem lub kołdrą to nie znaczy, że one produkują ciepło, one je tylko utrzymują na małym obszarze izolując i odbijając ciepło z powrotem w kierunku ciała. Jak to zjawisko działa można poczytać tutaj w podrozdziale MODEL SZYBY https://naukaoklimacie.pl/aktualnosci/efekt-cieplarniany-jak-to-dziala-70/

Kowalskiadam154
wtorek, 21 września 2021, 19:55

Może ONZ napisze o kaskadzie pieniędzy od Sorosa i z Pekinu na różne jedynie słuszne raporty

AB
wtorek, 21 września 2021, 19:02

ONZ? To to zgromadzenie leśnych dziadków, jeszcze żyje?

Tweets Energetyka24