Reklama

Gaz

OMV: Nord Stream II zgodny z 3 pakietem energetycznym

  • VSS Unity szybuje nad kalifornijskim Mojave Air and Space Port. Fot. Virgin Galactic via Facebook
    VSS Unity szybuje nad kalifornijskim Mojave Air and Space Port. Fot. Virgin Galactic via Facebook

Rainer Seel, prezes austriackiego OMV, poinformował podczas konferencji prasowej w Wiedniu, że w jego przekonaniu planowany gazociąg Nord Stream 2 będzie kompatybilny z trzecim pakietem energetycznym UE.

Wypowiedź padła w towarzystwie Gerharda Schroedera przebywającego w Austrii na zaproszenie OMV (jest on Prezesem Zarządu konsorcjum Nord Stream AG zarządzającym Gazociągiem Północnym).

Co ciekawe słowa Rainera Seela padają tuż po zapowiedzi wiceprzewodniczącego KE, Waldisa Dombrowskisa, który podczas szczytu w Rydze (6 listopada) zapowiedział, że Bruksela zbada zgodność projektu Nord Stream 2 z prawem energetycznym Wspólnoty na wniosek państw takich jak Polska, Łotwa i Słowacja.

Trzeci pakiet energetyczny UE zakłada m.in. dostęp stron trzecich go gazociągów na obszarze Unii Europejskiej. Zgodnie z jego zasadami firma produkująca surowiec nie może być także właścicielem rury, przez którą jest on przesyłany. Tymczasem rosyjski Gazprom posiada 51% w spółce New European Pipeline AG, która ma zająć się budową Nord Stream 2. Rosyjski potentat chciałby nim również tłoczyć jak najwięcej swojego gazu. 

Zobacz także: KE sprawdzi zgodność Nord Stream 2 z prawem UE

Zobacz także: Jaceniuk: Polska straci 0,4 mld $ przez Nord Stream II

 

Reklama

Komentarze

    Reklama