Reklama

Gaz

OMV: Europa potrzebuje gazu z Rosji

Rainer Seele. Fot. Gazprom.ru
Rainer Seele. Fot. Gazprom.ru

Dyrektor zarządzający austriackiej spółki OMV w wywiadzie dla niemieckiej gazety Handelsblatt przekonuje, że należy zwiększyć dostawy gazu z Rosji. Jego zdaniem Europa potrzebuje rosyjskiego surowca i nie może pozwolić sobie na tworzenie przeszkód dla jego importu.

Dyrektor zarządzający w austriackiej spółce energetycznej OMV, realizującej m.in. kontrowersyjny projekt gazociągu Nord Stream 2, powiedział, że Europa potrzebuje więcej gazu z Rosji i nie może pozwolić sobie na odcięcie dostaw błękitnego paliwa od rosyjskiego partnera.

Z punktu widzenia Europy dodatkowe objętości gazu ziemnego z Rosji są konieczne, ponieważ nasze wydobycie zaczyna się zmniejszać w znaczący sposób. Konieczne jest więc zwiększenie bezpieczeństwa dostaw z Rosji i zagwarantowanie europejskim klientom korzystne warunki jego odbioru zamiast tworzenia przeszkód eksportowi rosyjskich surowców.

Rainer Seele, dyrektor zarządzający OMV

Przypomnijmy OMV, a także niemieckie BASF-Wintershall i Uniper (wydzielona ze spółki E.On), włoskie Engie i holendersko-brytyjski Royal Dutch Shell zawarły pod koniec kwietnia br. z rosyjską spółką Gazprom umowę dotyczącą współfinansowania projektu Nord Stream 2. Partnerzy rosyjskiego koncernu mają sfinansować 50 proc. łącznej wartości projektu ocenianej na 9,5 mld euro. Każdy z inwestorów zobowiązał się wniesienia do projektu po 950 mln euro.

Zobacz także: Energetyczne realpolitik. Dlaczego Niemcy potrzebują Nord Stream 2 [ANALIZA]

Komentarze