Obchody 60-lecia Krajowego Składowiska Odpadów Promieniotwórczych

13 września 2021, 11:22
af2cb7c2-7bd3-4c5c-ada0-3583af69b8ff
Fot. MKiŚ
Energetyka24
Energetyka24

Minister klimatu i Środowiska Michał Kurtyka oraz wiceminister Piotr Dziadzio uczestniczyli w obchodach 60-lecia Krajowego Składowiska Odpadów Promieniotwórczych, które odbyły się 10 września 2021 r. w Różanie.

KiŚJak podkreślił minister Kurtyka, Polska posiada wieloletnie doświadczenie w bezpiecznym postępowaniu z odpadami promieniotwórczymi.

Krajowe Składowisko Odpadów Promieniotwórczych to jedyne w Polsce składowisko przeznaczone dla odpadów promieniotwórczych, gdzie odpady są składowane z zachowaniem najwyższych standardów bezpieczeństwa – powiedział Kurtyka. 

W trakcie spotkania minister podkreślił, że wydarzenie, takie jak to ukazuje, że możemy z wiarygodnością i zaufaniem czerpać energię z atomu.

Odpady promieniotwórcze pochodzą głównie z ratującej ludzkie zdrowie i życie medycyny nuklearnej, ośrodków badawczych i badawczego reaktora jądrowego Maria. Polskie instytucje zaangażowane w postępowanie z odpadami promieniotwórczymi ściśle współpracują z innymi krajami i organizacjami międzynarodowymi. Polska ma wymagane doświadczenie i wiedzę niezbędną do zapewnienia efektywnego, bezpiecznego i zrównoważonego postępowania z odpadami promieniotwórczymi – dodał.

Reklama
Reklama

Minister klimatu i środowiska podczas obchodów podziękował także pracownikom Zakładu Unieszkodliwiania Odpadów Promieniotwórczych za wieloletnią wzorową pracę i zaangażowanie.

W trakcie wydarzenia szef resortu klimatu i środowiska wręczył odznaczenie Złotego Krzyża Zasługi byłemu dyrektorowi Zakładu Unieszkodliwiania Odpadów Promieniotwórczych Andrzejowi Cholerzyńskiemu.

Obchody 60-lecia Krajowego Składowiska Odpadów Promieniotwórczych były także dobrą okazją do odsłonięcia tablicy okolicznościowej i nadania imienia Henryka Daszewskiego Sali konferencyjnej na terenie KSOP.

(Ministerstwo Klimatu i Środowiska)

Energetyka24
Energetyka24
KomentarzeLiczba komentarzy: 1
rob ercik
poniedziałek, 13 września 2021, 16:57

Tik tak, nie jesteśmy w stanie zagospodarować "normalnych" odpadów a on opowiada o TONACH ewentualnych odpadów radioaktywnych... to chyba jakiś kolega daviena kiksa i im podobnych grzybów

Tweets Energetyka24