Reklama

Ropa

Nowy szczyt OPEC. Czy uda się zamrozić produkcję ropy?

Podczas mającego odbyć się we wrześniu Międzynarodowego Forum Energetycznego w Algierze planowane jest kolejne spotkanie krajów OPEC. Jego celem ma być podjęcie działań mających na celu zamrożenie ceny ropy naftowej. Może to być trudne do osiągnięcia, biorąc pod uwagę partykularne interesy niektórych państw eksportujących ropę naftową.

Państwem, któremu najbardziej zależy na wzroście ceny ropy naftowej jest Wenezuela. Zarówno jej prezydent Nicolas Maduro, jak i Minister Ropy Naftowej i Górnictwa Eulogio del Pino podkreślają, że ich celem jest przywrócenie "sprawiedliwej" ceny ropy naftowej na poziomie 70 dolarów za baryłkę. Wenezuelskie władze zdają sobie sprawę z fatalnej sytuacji gospodarki kraju, w którym rządzą. Jedyny ratunek widzą w olbrzymim zastrzyku finansowym, który byłby skutkiem wzrostu ceny ropy naftowej. W efekcie wenezuelski Minister Ropy jest obecnie w trakcie planowania serii wizyt w krajach eksportujących surowiec. Jego celem jest przekonanie poszczególnych państw do swoich racji, a co najmniej do wzięcia udziału w spotkaniu. Nie jest to jednak łatwe zadanie. 

Iran jest pierwszym krajem, który znajduje się na liście państw do odwiedzenia przez wenezuelskiego ministra. Rząd w Teheranie zaprzeczył już pogłoskom, że Bijan Zanganeh (Minister Ropy) zdecydował się pojawić na spotkaniu kartelu w Algierze. "Iran nie podjął jeszcze żadnej decyzji w sprawie udziału w nieformalnym spotkaniu OPEC we wrześniu w Algierii, na którym ma zostać omówiona kwestia poziomu produkcji ropy naftowej" - poinformowało Biuro Prasowe Ministerstwa Ropy.

Udział w spotkaniu zapowiedzieli z kolei Katar i Rijad. Khalid al Falih - Minister Energetyki, Przemysłu i Zasobów Mineralnych Arabii Saudyjskiej powiedział w zeszłym tygodniu, że jego kraj może wziąć udział w skoordynowanych działaniach OPEC i innych krajów eksportujących ropę naftową aby "pomóc w równoważeniu rynku". Z kolei Minister Energii Kataru Mohammed bin Saleh al-Sada pierwszy ogłosił, że spotkanie ma się odbyć w Algierze i że jego kraj weźmie w nim udział.

Sceptycyzm co do możliwości ustalenia przez OPEC ceny ropy naftowej wyraził Minister Ropy Nigerii Emmanuel Kachikvu. "Jeżeli chodzi o redukcję produkcji ropy przez OPEC nie jestem optymistą" - poinformował na swoim profilu na portalu społecznościowym Twitter. Dodał również, że "interakcje między krajami OPEC nie mogą mieć wpływu na rynek, kiedy 70% światowej produkcji spada". Do tej spory zaproszenia na spotkanie nie otrzymał Azerbejdżan. "Azerbejdżan nie otrzymał jeszcze zaproszenia na nieformalne spotkaniu krajów członkowskich OPEC, które odbędzie się w Algierze we wrześniu" - poinformowało Ministerstwo Energetyki tego kraju.

Jeszcze inaczej wygląda sytuacja Rosji. Kraj ten, poprzez wypowiedź Ministra Energetyki Aleksandra Nowaka, zadeklarował, że "drzwi do negocjacji z OPEC są zawsze otwarte, jeśli zachodzi taka potrzeba". Rosjanie planują zorganizować w październiku spotkanie w Wiedniu. Jego celem będzie dialog między OPEC a Federacją Rosyjską. Nie wiadomo jeszcze kto dokładnie weźmie w nim udział.

Zobacz także: Księżopolski: Gazprom to upadający gigant

Zobacz także: Rosyjskie media: Niepewny los Nord Stream 2

Reklama

Komentarze

    Reklama