Reklama

OZE

Nowoczesna chce nowelizacji ustawy o inwestycjach dot. elektrowni wiatrowych

Fot. Pixabay
Fot. Pixabay

Posłanka Monika Rosa poinformowała skierowaniu do konsultacji społecznych propozycję Nowoczesnej nowelizacji ustawy o inwestycjach dot. elektrowni wiatrowych. Projekt przewiduje dla małych przedsięwzięć energetyki wiatrowej możliwość lokalizowania w oparciu o decyzje o warunkach zabudowy.

Rosa podkreśliła, że to ekspercki projekt Nowoczesnej. "Ma on na celu naprawienie wszystkich tych przepisów, które w obliczu obecnie obowiązującej ustawy wywołały szereg negatywnych skutków dla przedsiębiorstw branży energetyki wiatrowej, właścicieli nieruchomości, instytucji finansujących oraz jednostek samorządu terytorialnego" – mówiła posłanka na wtorkowej konferencji prasowej w Sejmie.

Według Rosy, obecnie obowiązująca ustawa, zaproponowana i przegłosowana przez Prawo i Sprawiedliwość, "w praktyce zablokowała możliwość rozwoju energetyki wiatrowej w Polsce". 

 

Jak zauważyła ustawa, która weszła w życie 16 lipca 2016 roku, kilkakrotnie zwiększyła obciążenia podatkowe dla turbin wiatrowych, co w istotny sposób przyczyniło się do pogorszenia kondycji przedsiębiorców inwestujących w ten rodzaj instalacji OZE. 

 

Zobacz także: Nowoczesna: Prezydent powinien zwołać RBN

 

"Ta fiskalna sankcja uderza wyłącznie w branżę energetyki wiatrowej, gdyż podobne regulacje nie obowiązują dla żadnej innej technologii OZE, ani dla elektrowni konwencjonalnych. Wprowadzenie takich regulacji to swego rodzaju zmiana +reguł gry w trakcie gry+ co podważa zaufanie przedsiębiorców, inwestorów do naszego państwa" - oceniła Rosa.

Według niej obecne przepisy nie chronią też w sposób właściwy terenów mieszkalnych przed hałasem, bo - jak wskazywała - nie ma prostego związku między wysokością elektrowni wiatrowej, a jej oddziaływaniem.

 

"Konsekwencją tej regulacji jest również to, że w perspektywie dwóch lat znaczna ilość terenów zostanie trwale wyłączona z możliwości zabudowy mieszkalnej pomimo faktu, że na terenach tych nie będzie nadmiernego oddziaływania hałasem. Są przypadki, w których części lub nawet całe miejscowości mogą zostać pozbawione możliwości budowy nowych domów" – powiedziała Rosa.

Proponowana przez Nowoczesną nowelizacja ustawy o inwestycjach w zakresie elektrowni wiatrowych - przekonywała Rosa- rozwiązuje problemy, gdyż zamiast tzw. regulacji „10H” (przepis, by wiatraki stawiano w odległości od domów nie mniejszej niż 10-krotność wysokości tych instalacji) wprowadza "czytelne i zrozumiałe dla każdego reguły odległościowe uzależnione od mocy akustycznej elektrowni wiatrowych". 

 

"Jednocześnie nowelizacja poszerza krąg rodzajów zabudowy, które winny być chronione przed hałasem o tereny zabudowy związanej ze stałym lub czasowym pobytem dzieci i młodzieży, tereny domów opieki społecznej, tereny szpitali i strefy ochronne uzdrowisk czym usuwa istotną wadę obecnej ustawy. W zakresie opodatkowania elektrowni wiatrowych nowelizacja przywraca stan prawny sprzed wejścia w życie ustawy" - mówiła Rosa. 

 

"Dla małych przedsięwzięć energetyki wiatrowej na obszarach, gdzie nie obowiązują miejscowe plany przestrzenne, nowelizacja przewiduje możliwość lokalizowania w oparciu o decyzje o warunkach zabudowy, co ma istotne znaczenie dla rozwoju klastrów, spółdzielni energetycznych i wzrostu wykorzystania energii odnawialnej przez lokalne przedsiębiorstwa oraz lokalny transport w tym pojazdy o napędzie elektrycznym" - poinformowała Rosa. (PAP)

 

kn/PAP

Reklama

Komentarze

    Reklama