Reklama

Portal o energetyce

Nowa dynamika projektu Odessa-Brody-Płock?

  • Fot. SpaceX via Facebook

3 lutego w ramach wizyty delegacji parlamentarnej Azerbejdżanu minister skarbu Mikołaj Budzanowski spotkał się z Natiqiem Alijewem, ministrem ds. energii i przemysłu.


Obaj politycy omawiali kwestię przesyłu do Europy Środkowej azerskiej ropy naftowej oraz poruszyli wstępnie temat projektu budowy ropociągu Odessa-Brody-Płock. Nie jest to pierwsza informacja mogąca świadczyć o przywróceniu dynamiki tej inwestycji.


W październiku 2012 azerski ambasador na Ukrainie Eynulla Madatli przy okazji rozmów jakie prowadził ze stroną ukraińską na temat jej przyłączenia się do TANAP stwierdził, że:„oba państwa posiadają znaczny potencjał do pogłębienia współpracy np. w projekcie Sarmatia”. „Jego studium wykonalności jest już gotowe, a projekt jest w fazie rozwoju”- dodał. Niemniej interesująco brzmiały słowa dyplomaty w odniesieniu do kluczowego elementu „Euro- Azjatyckiego Korytarza Transportu Ropy Naftowej”. „Obecnie Polska, Ukraina wraz z Unią Europejską dyskutują kilka kwestii odnośnie zaktualizowania rurociągu Odessa-Brody, dzisiejsze perspektywy przedłużenia go do Płocka i dalej do Gdańska nie są złe. Wszystkie strony są zainteresowane realizacją tego projektu”- stwierdził.


W kontekście przytoczonych powyżej polsko- ukraińskich zabiegów warto podkreślić, że na początku 2013 roku Komisja Europejska ma zdecydować, czy finansować projekt ropociągu Brody-Płock.


Chęć jego realizacji po stronie Azerbejdżanu podkreślił nie tylko Madatli, w podobnym tonie wypowiedział się Natiq Alijew, który gościł w Warszawie w listopadzie 2012 roku (26-27 listopada w Warszawie zebrała się Międzyrządowa Komisja ds Współpracy Gospodarczej Polski i Azerbejdżanu. Omawiano na niej perspektywy bilateralnej współpracy gospodarczej).


Jego ponowna obecność nad Wisłą zbiegła się w czasie z informacjami ze strony ukraińskiej dotyczącymi dostosowywania tamtejszych rafinerii do przetwarzania lekkiej azerskiej ropy naftowej. Do tej pory tak jak w większości byłych republik sowieckich były one ukierunkowane na rafinację ciężkiej ropy rosyjskiej. Czy powyższa zmiana ma związek z projektem Odessa-Brody-Płock? To niewykluczone.


Piotr A. Maciążek


Dodatek:


1 lutego Wicepremier Janusz Piechociński spotkał się z Ministrem ds. Energii i Przemysłu Azerbejdżanu Natiqiem Alijewem. Jak zaznaczył, rozmawiał z nim m.in. o projekcie budowy ropociągu Odessa-Brody-Płock, którym mogłaby być sprowadzana do Polski azerska ropa.

Reklama

Komentarze

    Reklama