• Partner główny
    Logo Orlen

Gaz

Norweski dyplomata: władze w Oslo muszą zwiększyć eksport gazu i współpracować z Polską

Kjell Arne Nielsen, Radca Handlowy Ambasady Królestwa Norwegii w Polsce, podczas konferencji Nafta-Gaz-Chemia 2016 odniósł się do szans na realizację projektu Korytarza Północnego (to strategia zakładająca import gazu poprzez terminal LNG w Świnoujściu oraz planowany gazociąg Baltic Pipe i towarzyszącą mu infrastrukturę). Według dyplomaty Norwegia stara się zwiększyć swoje zdolności eksportowe i w ramach tych działań aktywnie współpracować z Polską. 

„Z tego co wiemy jest duży nacisk na rozwój infrastruktury i dywersyfikację źródeł energii i to jest ważne dla rynków zintegrowanych w Europie” – stwierdził Nielsen.

„Te rozwiązania, które analizujemy mogą być pozytywne i dotyczyć Morza Bałtyckiego bądź Korytarza Północ-Południe (to sieć powstających gazociągów pomiędzy Polską, a Chorwacją – przyp. red.)” – dodał dyplomata. 

„Potrzebujemy jasnych danych, rozwiązań prawnych po to by nasze zdolności eksportowe były wykorzystywane w sposób właściwy. Mogą one sięgnąć 38 mld m3 surowca” – oświadczył Nielsen.

„Powinniśmy starać się współpracować. Norwegia i inni partnerzy europejscy w tym Polska” – skonkludował dyplomata. 

Zobacz także: Kowalski: Sprowadzimy do Polski dużo tańszy od rosyjskiego gaz

 

Zobacz także: Naimski: Baltic Pipe kluczowy dla konkurencji rynków gazu

 

 

 

Komentarze