Reklama

Gaz

Niewierowicz: Tanie norweskie LNG wyzwaniem dla Gazpromu

  • Fot. Pexels

W rozmowie z Energetyka24.com były minister energetyki Litwy, Jarosław Niewierowicz, twierdzi, że tanie norweskie LNG docierające do gazoportu w Kłajpedzie stanowi coraz większe wyzwanie dla Gazpromu. Ekspert sugeruje, że w 2017 r. Rosjanie mogą rozpocząć wojnę cenową ze Statoilem.

Szef holdingu Lietuvos Energija Dalius Misiunas poinformował media, że nowa cena norweskiego LNG dla Litwy jest lepsza od oferty Gazpromu. Do sprawy odniósł się były minister energetyki Litwy.

- Dywersyfikacja dróg dostaw gazu poprzez pływający terminal LNG typu FSRU w Kłajpedzie daje swoje pozytywne efekty. Cena LNG z Norwegii okazała się być bardziej atrakcyjna niż zaproponowana przez Gazprom po wygaśnięciu z końcem 2015 r. starego kontraktu. To dobrze rokuje dla odbiorców, poprawi efektywność funkcjonowania obiektu, ale też zapowiada ciekawy rok 2017 – twierdzi Jarosław Niewierowicz.

- Największą zagadką pozostaje pytanie czy Gazprom będzie gotów pokonać poprzeczkę nowych standardów rynkowych - tych cenowych, ale też i tych związanych z przejrzystością procesu – konkluduje były minister energetyki Litwy.

Zobacz także: Niewierowicz: Litwa bez gazoportu? „Taka opcja istnieje” [wywiad]

 

Reklama

Komentarze

    Reklama