Gaz
Niemieccy analitycy: Nord Stream 2 obniży ceny za gaz
Europejscy klienci odniosą korzyści w postaci obniżonych cen za gaz po uruchomieniu Nord Stream 2 – przekonują twórcy raportu poświęconego projektowi gazociągu.
„Nord Stream 2 zapewni dodatkowe dostawy gazu i zwiększy konkurencję wśród dostawców gazu w Europie” – do takiego wniosku doszli niemieccy autorzy raportu analizującego wpływ Nord Stream 2 na unijny rynek błękitnego paliwa. Pracownicy firmy konsultingowej EWI z siedzibą w Kolonii przekonują, że dzięki uruchomieniu projektu nastąpi obniżenie cen dla odbiorców gazu Europie, w tym także mieszkańców Europy Środkowej i Wschodniej.
Zobacz także: Nord Stream 2 w polskim internecie [KOMENTARZ]
Według raportu cena za gaz spadnie o 8% w 2020 r., czyli już po roku od uruchomienia gazociągu. Dzięki temu końcowi konsumenci błękitnego paliwa zapłacą o 7,9 mld euro mniej, a przy sprzyjających warunkach (utrzymującego się wysokiego popytu na LNG) nawet o 24,4 mld euro. W publikacji zawarto szacunkową prognozę także w dłuższej perspektywie czasowej. Zgodnie z obliczeniami analityków w 2025 r. Europejczycy zaoszczędzą od 12,9 mld do 34,8 mld euro. W 2030 r. statystyka wygląda równie obiecująco – w kieszeniach konsumentów pozostanie od 9,7 mld do 26,9 mld euro.
Co ciekawe, autorzy analizy szczególną uwagę poświęcili odbiorcom znad Wisły. Według danych zawartych w raporcie także mieszkańcy Polski skorzystają na realizacji Nord Stream 2 płacąc niższe rachunki za gaz. Oszczędności w tym zakresie oszacowano w przedziale od 0,4 mld do 1,3 mld euro.
„Nie wiemy jak będzie wyglądać rozwój globalnego rynku LNG i ceny na import skroplonego gazu w przeciągu następnych dekad, ale wiemy, że zwiększenie konkurencyjności wśród źródeł dostaw gazu zmniejszy jego ceny dla krajów UE” – przekonuje Harald Hecking, dyrektor zarządzający EWI. „Nord Stream 2 zmniejszy koszty eksportu rosyjskiego gazu do Europy czyniąc go bardziej konkurencyjnym w Europie” – dodaje.
Warto nadmienić, że raport powstał na zamówienie Nord Stream 2 AG – spółki realizującej budowę gazociągu, w której 100% udziałów posiada rosyjski koncern Gazprom.
Całość raportu dostępna tutaj: Impacts of Nord Stream 2 on the EU Natural Gas Market
Zobacz także: Energetyczne realpolitik. Dlaczego Niemcy potrzebują Nord Stream 2 [ANALIZA]