Reklama

Gaz

Niemcy zmodernizują ukraiński sektor gazowy?

  • Fot. DREAM Project/Facebook
    Fot. DREAM Project/Facebook

Premier Arsenij Jaceniuk poinformował, że ukraińskie władze prowadzą rozmowy z niemieckimi firmami energetycznymi, dotyczące współpracy przy modernizacji tamtejszego systemu transportu gazu (GTS).

Według Jaceniuka, dzięki przyjęciu odpowiednich regulacji prawnych, ukraiński sektor energii może stać się bardzo atrakcyjny dla niemieckich koncernów. Chodzi tu zarówno o wspomniany powyżej GTS, jak i działalność związaną z magazynowaniem surowca, czy podnoszeniem efektywności energetycznej. 

„To najlepszy sposób, aby zapobiec ominięciu Ukrainy i budowie różnego rodzaju rurociągów, które pozbawią nas potencjału tranzytowego. Jest to bardzo silna forma współpracy, umożliwiająca kreowanie wspólnej polityki energetycznej z Niemcami oraz Unią Europejską” - mówił Arsenij Jaceniuk. Dodał, że gospodarcza kooperacja z RFN - ekonomicznym liderem UE - jest niezwykle ważna dla jego kraju, a kanclerz Angela Merkel „wspiera naród ukraiński”.

Przypomnijmy, że Kijów wielokrotnie wzywał zachodnich partnerów do udziału w modernizacji ukraińskiego GTS. Celem jest zwiększenie jego przepustowości - mówiono w tym kontekście nawet o 200 mld m3 rocznie, ale biorąc pod uwagę uwarunkowania geopolityczne oraz sytuację na rynku surowców, wydaje się to mało prawdopodobne. Niemniej, wartość inwestycji w tym zakresie oszacowano na około 5,3 mld dolarów.

Zobacz także: W 2016 r. Ukraina zapłaci za gaz 146,5 $

Zobacz także: EBOiR udzielił Ukrainie kredytu na zakup gazu

Reklama

Komentarze

    Reklama