Reklama

Portal o energetyce

Niemcy szykują się na ekstremalnie wietrzną niedzielę. „Ceny prądu mogą być ujemne”

Fot. Pixabay
Fot. Pixabay

Prognozy pogody wykazują, że w niedzielę 27 grudnia niemieckie wiatraki mogą wygenerować ponad 100% zapotrzebowania RFN na energię elektryczną. Oznacza to, że ceny prądu mogą spaść do wartości ujemnych - ostrzegają eksperci.

Jak podaje portal montelnews.com, coraz więcej prognoz wskazuje na to, że najbliższa niedziela będzie w Niemczech bardzo wietrzna. Rodzi to poważne konsekwencje dla niemieckiej energetyki, w której pracuje ok. 55 GW zainstalowanych w turbinach wiatrowych na lądzie i morzu. Elektrownie te prawdopodobnie będą w stanie nie tylko pokryć całość zapotrzebowania RFN na energię elektryczną, ale nawet wyprodukować nadwyżkę.

Według cytowanych przez montel.com przewidywać, energetyka wiatrowa może wyprodukować w niedzielę aż 117% niemieckiego popytu na elektryczność. Byłby to nowy rekord wiatraków - poprzedni, z 1 stycznia 2018 roku, wyniósł 91,9%.

Taka sytuacja rodzi jednak problemy na rynku energii. Nadpodaż mocy wymusza konieczność manewrowania popytem. Eksperci spodziewają się, że ceny prądu mogą spać do wartości ujemnych, nawet od -3,97 euro za megawatogodzinę. Technicznie rzecz biorąc oznacza to, że sprzedawcy energii będą dopłacać klientom za pobór.

image

 Książka dostępna tutaj.

Potężna generacja energii przez wiatraki może również zwiększyć ryzyko tzw. przepływów kołowych, które odczuwa m. in. Polska. Polegają one na przesyłaniu energii z północy Niemiec (gdzie pracuje najwięcej wiatraków) na południe tego kraju (gdzie znajduje się przemysł energochłonny) za pośrednictwem systemów energetycznych państw trzecich (np. Polski).

Reklama

Komentarze

    Reklama