OZE
Niemcy: Polityka klimatyczna dzieli niemieckich polityków
Liderzy CDU, CSU, FDP i Zielonych – czterech partii rozmawiających od zeszłego tygodnia o utworzeniu koalicyjnego rządu – nie doszli w czwartek do porozumienia w kwestiach migracji i klimatu. Negocjacje mają być kontynuowane w przyszłym tygodniu.
Sekretarz generalny CDU Peter Tauber powiedział po zakończeniu obrad, że w obu kontrowersyjnych tematach konieczne są dalsze dyskusje. Podczas najbliższego weekendu uczestniczące w negocjacjach partie powinny jego zdaniem przemyśleć swoje stanowiska.
Jak pisze "Spiegel online", Zieloni "kategorycznie" odrzucają stanowisko partii chadeckich CDU/CSU w kwestii migracji. Podczas gdy chadecy obstają przy ograniczeniu liczby migrantów do 200 tys. rocznie, Zieloni opowiadają się za zniesieniem obowiązujących do marca 2018 roku ograniczeń w łączeniu rodzin uchodźców.
Sekretarz generalny CSU Andreas Scheuer potwierdził, że jego partia podtrzymuje swe stanowisko w sprawie migracji. Odnosząc się do sporu o klimat i politykę energetyczną zaznaczył, że głównym celem partii chadeckich jest bezpieczeństwo dostaw energii, możliwie niskie ceny prądu i zachowanie miejsc pracy w branży energetycznej. Podobne stanowisko zajmuje FDP. Zieloni domagają się całkowitej rezygnacji z węgla do roku 2030 oraz zaprzestania produkcji samochodów z silnikami spalinowymi.
(PAP/jk)
Zobacz także: Złe, złe i jeszcze raz złe - czyli Ministerstwo Energii o zielonych certyfikatach [RELACJA]
Zobacz także: NFOŚiGW: 130 mln zł w trzecim konkursie na kogenerację