Reklama

Gaz

Niemcy: Nord Stream 2 nie wykluczy tranzytu gazu przez Ukrainę

  • Prezydent Bronisław Komorowski i szef MON Tomasz Siemoniak- fot. mon.gov.pl
    Prezydent Bronisław Komorowski i szef MON Tomasz Siemoniak- fot. mon.gov.pl

Przedstawiciel niemieckiego Ministerstwa Gospodarki i Energetyki Beate Brahms poinformowała, że projekt gazociągu Nord Stream 2 nie wyklucza tranzytu gazu przez Ukrainę. Jest to odpowiedź na ukraińskie zarzuty, zgodnie z którymi realizacja tej inwestycji doprowadzi do przerwania tranzytu gazu przez ich kraj.

Według niemieckiego urzędnika, nawet po zrealizowaniu projektu Nord Stream 2, rosyjski gaz powinien płynąć przez Ukrainę. "Jest to ważne zarówno dla Ukrainy jak i dla bezpieczeństwa dostaw gazu do krajów bałkańskich i innych państw Unii Europejskiej" - stwierdziła. W opinii Pani Brahms sieć magazynów gazu znajdujących się na Ukrainie może stać się istotnym elementem europejskiej infrastruktury gazowej.

Pani Brahms stwierdziła również, że realizacja Nord Stream 2 jest obecnie na wczesnym etapie. "Mówimy o procesie biznesowym, którego poszczególnych faz nie będziemy komentować" - dodała.

Słowa niemieckiego ministerstwa, których notabene nie nie wygłosił żaden wysoko postawiony przedstawiciel rządu, mają najprawdopodobniej za zadanie odeprzeć jeden z argumentów najczęściej podnoszonych w dyskusjach dotyczących Nord Stream 2. Ukraińcy wielokrotnie podnosili, że budowa gazociągu na dnie Bałtyku doprowadzi do wstrzymania przesyłu gazu przez ich kraj. W efekcie kraje europy środkowej, wschodniej a także państwa bałkańskie mogą zostać odcięte od dostaw gazu. 

Zobacz także: Naimski: jesteśmy otwarci na negocjacje z Gazpromem. "Warunkiem cena"

Zobacz także: Prezydent RP z wizytą w Danii. "Rozmowy o Baltic Pipe"

Reklama

Komentarze

    Reklama