NFOŚiGW przeznaczy 80 mln zł dla przedsiębiorców na fotowoltaikę

1 marca 2021, 14:42
panele słoneczne dach
Fot. Pexels

Z końcem marca rozpocznie się nabór wniosków dla zainteresowanych firm, chcących uzyskać wsparcie finansowe na inwestycje fotowoltaiczne - podał NFOŚiGW. Budżet programu to 80 mln zł.

Narodowy Fundusz Środowiska i Gospodarki Wodnej wyjaśnił, że nabór potrwa od 31 marca do 28 maja br. Budżet programu to 80 mln zł, z czego 30 mln zł ma trafić trafi na realizację projektów w województwie śląskim.

Nabór konkursowy zostanie przeprowadzony w ramach unijnego Programu Infrastruktura i Środowisko na lata 2014-2020.

NFOŚiGW poinformował, że przedsiębiorcy będą mogli ubiegać się o pomoc zwrotną na inwestycje polegające na budowie lub przebudowie instalacji wykorzystujących energię promieniowania słonecznego o mocy powyżej 2 MWe. Elementami projektów mogą być również przyłączenia do sieci elektroenergetycznych należących do beneficjenta projektu czyli wytwórcy energii - dodano.

Reklama
Reklama

Fundusz wskazał, że maksymalne dofinansowanie może wynieść nie więcej niż 85 proc. i nie może przekroczyć 15 mln euro dla jednego przedsiębiorcy na jeden projekt.

"Można będzie również uzyskać premię inwestycyjną w formie częściowego umorzenia udzielonej pomocy zwrotnej. Wysokość premii inwestycyjnej w przypadku instalacji, dla których wytwórcy zamierzają skorzystać z systemu aukcyjnego, wynosi do 5 proc. kosztów kwalifikowanych, a w przypadku pozostałych instalacji do 20 proc." - dodano.

PAP - mini

Energetyka24
Energetyka24
KomentarzeLiczba komentarzy: 1
MArio
wtorek, 2 marca 2021, 08:17

Dlaczego tak mało środków??? Powinny być miliardy. Lepiej oddać te środki obywatelom na inwestycje w OZE, niż płacić na giełdzie Berlińskiej, za uprawnienia do emisji CO2 (dziś 38euro za tonę). Kapitał zostanie w kraju, a nie popłynie do cudzych kieszeni za friko.

Tweets Energetyka24