Górnictwo
Największa górnicza spółka wdrożyła System Informacji Pracowniczej
Zatrudniająca ponad 43 tys. osób Polska Grupa Górnicza uruchomiła innowacyjny System Informacji Pracowniczej; każdy pracownik może drogą elektroniczną zadać pytanie dotyczące jego zatrudnienia i otrzyma możliwie szybką odpowiedź. To pierwsze takie rozwiązanie w górnictwie.
"Uruchomienie systemu informacji jest wyrazem naszego szacunku dla pracowników. Chcemy, aby otrzymywali oni potrzebne informacje szybko i w sposób profesjonalny, z wykorzystaniem dynamicznie rozwijających się narzędzi informatycznych i technologii komunikacyjnych" – wyjaśnił we wtorek prezes Polskiej Grupy Górniczej (PGG) Tomasz Rogala.
Największa górnicza spółka chce rozwijać system komunikacji z pracownikami, wykorzystując do tego komputery, smartfony i sieci informatyczne. Najnowsze rozwiązanie umożliwia wszystkim pracownikom zadanie pytania drogą elektroniczną i otrzymanie - tą samą drogą - możliwie szybkiej odpowiedzi od pracodawcy. Pytania mogą dotyczyć m.in. spraw kadrowych, socjalnych czy wynagrodzenia.
"Już w pierwszych dniach działania system cieszył się ogromnym zainteresowaniem - pracownicy zadali około 100 pytań dotyczących np. przepracowanych dniówek, daty nabycia uprawnień emerytalnych, terminu wykonania badań okresowych czy możliwości odbycia dodatkowych kursów i szkoleń" - powiedział PAP rzecznik PGG Tomasz Głogowski.
Do stworzenia Systemu Informacji Pracowniczej wykorzystano działający w PGG od ponad dwóch lat Portal Pracownika, dodając do niego nową funkcjonalność pod nazwą „komunikacja”. Portal - po zalogowaniu się do niego z dowolnego komputera - umożliwia pracownikowi sprawdzenie informacji związanych np. ze składnikami jego wynagrodzenia (tzw. paski wypłat), ilością wykorzystanego urlopu czy stażu pracy, od którego zależą rozmaite uprawnienia.
Za pośrednictwem systemu pracownik może zwrócić się też o przygotowanie dokumentów, np. zaświadczenia o zatrudnieniu. Pracownik zgłasza, jaki dokument jest mu potrzebny, a operator systemu informuje go, kiedy i gdzie można go odebrać. W szczególnych sytuacjach dokument będzie przesyłany na wskazany przez pracownika adres.
PGG deklaruje, że System Informacji Pracowniczej będzie cały czas rozbudowywany, aby elektronicznie można było załatwić większość spraw pracowniczych w PGG. "Większość pracowników PGG to ludzie młodzi, dla których komunikacja elektroniczna jest naturalna" - wyjaśnił rzecznik.
Pomysłodawcy nowego rozwiązania wskazują, że Elektroniczny System Informacji Pracowniczej to ogromna oszczędność czasu pracowników. Dotychczas uzyskanie potrzebnych informacji kadrowych było możliwe tylko w godzinach pracy administracji, czyli od 7 do 15. Pracownik musiał przyjść do biura osobiście lub zadzwonić. Teraz pytanie można zadać o każdej porze, także w dni wolne od pracy.
W katowickiej centrali PGG oraz w kopalniach i zakładach spółki powołano operatorów systemu, którzy nadzorują jego działanie. Są oni wspomagani przez pracowników różnych służb administracyjnych, aby w miarę możliwości odpowiedzi na pytania były kompleksowe i pełne. (PAP)