Naimski: Nie będziemy przedłużali kontraktu na gaz z rosyjskim Gazpromem

13 września 2021, 09:36
Piotr Naimski
Fot. gov.pl
Energetyka24
Energetyka24

Wszystko wskazuje na to, że 1 października w przyszłym roku do Polski będzie przesyłany gaz gazociągiem Baltic Pipe - powiedział w poniedziałek pełnomocnik rządu ds. strategicznej infrastruktury energetycznej Piotr Naimski. Nie będziemy przedłużali kontraktu z rosyjskim Gazpromem - dodał.

Naimski na antenie Poranka Rozgłośni Katolickich Siódma9, przyznał, że odchodząc od węgla Polska będzie musiała ten węgiel "czymś" zastąpić.

"Będziemy częściowo zastępować gazem, ilość gazu, który będziemy zużywali w Polsce będzie rosła - nie o 100 proc., ale o 50 proc. do roku 2030, czy pierwszych lat 30- tych" - powiedział Naimski.

Zapewnił, że "z pewnością nie uzależnimy się od rosyjskich dostaw". "Kontrakt rosyjski wygasa w przyszłym roku (z Gazpromem - PAP) i nie będziemy go przedłużali oczywiście" - oświadczył.

Kontrakt PGNiG z Gazpromem kończy się 31 grudnia 2022 roku.

Zdaniem Naimskiego to, co buduje Gaz-System, czyli wejścia do polskiego systemu gazowego, "pozwolą na sprowadzenie koniecznej dla polskiej gospodarki, wszystkich odbiorców ilości gazu z innych, niż rosyjskie źródła".

Odnosząc się do gazociągu Baltic Pipe, Naimski powiedział, że "wszystko wskazuje dzisiaj na to, że 1 października w przyszłym roku gaz Baltic Pipem do Polski będzie przesłany".

Tłumaczył, że opóźnienia, o których było głośno, związane z kwestiami środowiskowymi, ochroną niektórych gatunków zwierząt, zostały przez naszych duńskich partnerów rozwiązane.

"Także trzeba w tej chwili być dobrej myśli. Wydaje się, że możemy powiedzieć po 5 latach realizacji tej inwestycji, że już w przyszłym roku ona będzie ukończona i to w dodatku w terminie" - powiedział. Jak dodał, "to oznacza, że panujemy nad tą sytuacją".

Zdaniem Naimskiego, mając możliwości techniczne przesyłu z Zachodu, będziemy mieli dostępne źródło w postaci europejskiego rynku na giełdzie towarowej, czy giełdach towarowych europejskich.

reklama
reklama

"Będziemy mogli ten gaz w razie potrzeby kupić" - wskazał.

Jak tłumaczył, w Europie na poziomie rynkowym miesza się gaz np. z Norwegii, czy Rosji, ale - jak podkreślił Naimski - "to już nie ma znaczenia w kontekście bezpieczeństwa".

"Jesteśmy na ostatnim etapie realizacji strategii dywersyfikacji różnicowania kierunków i źródeł dostaw gazu do Polski" - powiedział Naimski. Jak dodał, "to jest celem naszego działania i jestem przekonany, że w przyszłym roku będziemy mogli powiedzieć, że cel został osiągnięty".

Baltic Pipe to strategiczny projekt, który ma utworzyć nową drogę dostaw gazu ziemnego z Norwegii na rynki duński i polski oraz do użytkowników końcowych w krajach sąsiednich. Gazociąg będzie mógł przesyłać 10 mld m sześc. gazu ziemnego rocznie do Polski oraz 3 mld m sześc. z Polski do Danii. Inwestorami są operatorzy przesyłowi: duński Energinet i polski Gaz-System.

PAP - mini

Energetyka24
Energetyka24
KomentarzeLiczba komentarzy: 15
Jez
wtorek, 14 września 2021, 14:52

A to dodatek do gazociagu. MSZ opublikowało szczegóły projektu podziału między Polskę a Danię bałtyckiej „szarej strefy” - kawałka Bałtyku koło Bornholmu, którędy pobiec ma gazociąg Baltic Pipe. Duńczycy dostaną 80 proc. dyskutowanego obszaru, ale znika potencjalna przeszkoda dla rozpoczęcia przez Gaz-System przygotowań do budowy podmorskiej rury. „Szara strefa” leży między Bornholmem, a polskim wybrzeżem Bałtyku. Przez lata Polska stała na stanowisku, sformułowanym w 1978 r., że jej wyłączna strefa ekonomiczna kończy się 12 mil morskich od brzegów Bornholmu. Zgodnie z tym roszczeniem Danii w ogóle nie przysługiwałaby strefa ekonomiczna wokół wyspy. Duńczycy z kolei uważali, że granicą stref powinna być tzw. linia mediany, czyli linia równych odległości między polskim a duńskim wybrzeżem, powszechnie wykorzystywana do rozgraniczeń ba Bałtyku. „Szara strefa” stanowi więc obszar nakładających się na siebie roszczeń, przy czym jej północną granicą było roszczenie polskie, a południową - duńskie. W sumie obszar ten liczy ok. 3600 km kw.

Pliszka
wtorek, 14 września 2021, 14:48

Takie uszczegulowienie z kad gaz. Zgodnie z umową, Orsted dostarczy PGNiG część gazu ziemnego, który kontraktuje od firm prowadzących wydobycie w duńskiej części Morza Północnego, m.in. na złożu Tyra – największym duńskim złożu gazowym. Obecnie na złożu prowadzona jest modernizacja infrastruktury wydobywczej, co umożliwi kontynuowanie produkcji przez co najmniej 25 lat. Z tego powodu eksploatacja złoża została wstrzymana w 2019 r., a jej ponowne uruchomienie planowane jest na 2022 r. Podpisany w środę kontrakt między duńską a polską firmą gazowniczą będzie obowiązywał od 1 stycznia 2023 r. do 1 października 2028 r. i dotyczyć ma w sumie około 6,4 mld m sześc. gazu.

Ptys
wtorek, 14 września 2021, 14:43

Jakie to piekne , Dunczycy uzyskali bezposredni dostep do Rosyjskiego gazu. Dania opiera konsumpcje gazu na krajowym wydobyciu. Dzięki złożu Tyra zapewnia 90 proc. całej rocznej produkcji gazu z wykorzystaniem wydobycia. Jak wynika z danych rosyjskiego Gazprom Exportu, Dania rocznie sprowadza z Rosji 1,75 mld m sześc. gazu. Dobrze to przemysleli , a tak brali przez posrednika z Niemiec. "Gazociąg będzie mógł przesyłać 10 mld m sześc. gazu ziemnego rocznie do Polski oraz 3 mld m sześc. z Polski do Danii. Inwestorami są operatorzy przesyłowi: duński Energinet i polski Gaz-System."

SPECJALISTA
wtorek, 14 września 2021, 13:05

Dlaczego rząd RP zastrzega że nie przedłuży umowy z Rosja na gaz podczas gdy gazociąg Baltic Pipe nie został ukończony w Danii ze wzg. na protest pseudoekologów i konieczność uzyskania nowej decyzji środowiskowej na 2 odcinkach. Od tej decyzji pseudoekolodzy mogą się odwoływać w nieskończoność. Dlatego ogłaszanie wielkiego sukcesu przed czasem jest jak falstart!

qwert
poniedziałek, 13 września 2021, 23:32

Panie Naim - ski , na pańskim miejscu bardziej martwił bym się tym czy Rosja będzie zainteresowana podpisywaniem jakichkolwiek kontraktów z polską. Jakbyś pan nie patrzył bez względu na kierunek dostaw to tak czy inaczej ruski gaz

Tweets Energetyka24