Portal o energetyce
Naimski: jesteśmy otwarci na zagranicznych inwestorów w sektorze offshore
Jesteśmy otwarci na inwestorów zagranicznych zamierzających inwestować w projekty offshore w Polsce - powiedział podczas piątkowego spotkania z sekretarzem handlu USA pełnomocnik rządu ds. strategicznej infrastruktury energetycznej Piotr Naimski.
Resort klimatu przekazał w piątkowym komunikacie, że w piątek doszło do spotkania wiceministra klimatu Adama Guibourgé-Czetwertyńskiego, pełnomocnika rządu ds. strategicznej infrastruktury energetycznej Piotra Naimskiego z sekretarzem handlu USA z Wilburem Rossem. Rozmowy dotyczyły współpracy w zakresie energii.
"USA są naszym głównym partnerem w obszarze energii, a współpraca ze Stanami Zjednoczonymi w tym zakresie ma dla nas strategiczne znaczenie" – podkreślił podczas rozmowy cytowany przez ministerstwo wiceminister klimatu Adam Guibourgé-Czetwertyński.
Ponadto dodał, że zdaniem Polski przejście do gospodarki niskoemisyjnej powinno być ewolucyjne. Zwrócił uwagę, że oprócz samej transformacji należy zapewnić niezależność i bezpieczeństwo energetyczne kraju, utrzymać konkurencyjność wytwarzanych produktów.
Uczestniczący w rozmowach Piotr Naimski zaznaczył, że Polska konsekwentnie realizuje politykę zwiększania niezależności energetycznej poprzez dywersyfikację źródeł, kierunków i dostawców gazu ziemnego. Dlatego też tak ważne są dostawy skroplonego gazu ziemnego do Polski z USA - dodało ministerstwo.
Pełnomocnik w czasie rozmów powiedział, że Polska jest zainteresowana pogłębieniem współpracy z amerykańskimi partnerami w dziedzinie energii jądrowej. Dodał, że nasz kraj jest też otwarty na współpracę z zagranicznymi inwestorami w kwestii budowy farm wiatrowych na morzu. "Jesteśmy otwarci na inwestorów zagranicznych zamierzających inwestować w projekty offshore w Polsce" – powiedział Naimski.
W połowie stycznia br. został opublikowany projekt ustawy, który ma wesprzeć projekty offshorowe w Polsce. Zgodnie z nim model wsparcia dla morskich farm wiatrowych ma się opierać na kontrakcie różnicowym, stosowanym przy innych OZE. Inwestorzy będą mieli też obowiązek korzystania z lokalnego łańcucha dostaw i płacić specjalny podatek.
Również w styczniu Agencja Rozwoju Przemysłu i General Electric podpisały list intencyjny, w którym zadeklarowały współpracę przy produkcji i usługach związanych z nowoczesnymi źródłami energii m.in. morskimi farmami wiatrowymi. Agencja informowała wówczas, że wkrótce, realizowane projekty morskich farm wiatrowych o mocy 5,5 GW uzyskają decyzje środowiskowe. Turbiny o mocy 7,1 GW mają już wydane warunki przyłączenia do sieci.
Ostatni projekt Polityki Energetycznej Polski do 2040 r. przewiduje budowę morskich farm o mocy 8 GW.(PAP)