Reklama


Infografika stworzona przy pomocy serwisu thinglink.com przedstawia na czym polega reforma służb specjalnych proponowana przez Bartłomieja Sienkiewicza. Na jej podstawie dowiadujemy się, że powodem opracowania projektu ustawy jest chaos kompetencyjny wśród instytucji odpowiedzialnych za bezpieczeństwo wewnętrzne państwa. Infografika zawiera odnośniki do artykułów, wywiadów w mediach, nagrań wideo, które rozwijają postawione tezy. Za pomocą poszczególnych fragmentów prezentacji Resort przedstawia kluczowe cele i skutki  jej wprowadzenia:



Więcej: Nowy organ nadzorczy szansą na przejrzystość działań operacyjnych. Były szef ABW komentuje dla Defence24.pl kluczowy element reformy służb specjalnych

Zmiany w przepisach mają precyzyjnie określić odpowiedzialność ABW, CBA oraz Policji za ściganie poszczególnych rodzajów przestępstw. Nowelizacja ma zapobiec sytuacjom, w których służby prowadzą działania w tych samych sprawach.

Zgodnie z projektem ustawy o ABW, służba ta będzie specjalizować się m.in. w przeciwdziałaniu zagrożeniom terrorystycznym i w ochronie informacji niejawnych. Ponadto ABW będzie odpowiedzialna za ściganie najpoważniejeszych przestępstw przeciwko interesom ekonomicznym państwa, to znaczy w wysokości co najmniej 16 mln zł.



Zakłada się, że Policja, a w szczególności wzmocnione Centralne Biuro Śledcze , przejmie od ABW realizację zadań związanych ze zwalczaniem poważnych przestępstw kryminalnych, w tym handlu narkotykami i działalności zorganizowanych grup przestępczych, a także tych przestępstw gospodarczych, które nie znajdą się w nowo określonym obszarze działań ABW. Natomiast Centralne Biuro Antykorupcyjne będzie wiodącą służbą odpowiedzialną za ściganie najpoważniejszych, zagrażających państwu przestępstw korupcyjnych.

Ustawa przewiduje również nadzór Ministra Spraw Wewnętrznych nad ABW. Agencja Wywiadu pozostanie pod nadzorem Premiera - wynika to z faktu wykonywania zadań przez tą służbę dla różnych instytucji państwowych.

Więcej: Cywilny nadzór nad służbami – komitety, kolegia, komisje

Docelowo planowane jest również powołanie na podstawie zarządzenia Premiera Komitetu Rady Ministrów ds. Bezpieczeństwa Państwa. Komitet będzie się składał z przedstawicieli Ministra Obrony Narodowej, Ministra Spraw Wewnętrznych, Ministra Finansów, Ministra Spraw Zagranicznych oraz Szefa KPRM. Do zadań komitetu będzie należało inicjowanie, przygotowywanie i uzgadnianie rozstrzygnięć albo stanowisk Prezesa Rady Ministrów w sprawach dotyczących działalności służb specjalnych.

Zgodnie z zapowiedziami Ministra Bartłomieja Sienkiewicza ustawa powinna w październiku trafić do Sejmu.

Cała infografika MSW znajduje się pod linkiem tutaj


MSW

(MG)

 
Reklama
Reklama

Komentarze