Reklama

Gaz

Morawiecki: Negocjujemy długoterminowy kontrakt na dostawy gazu z USA

Fot. Marek Mytnik/Wikimedia, CC BY 3.0
Fot. Marek Mytnik/Wikimedia, CC BY 3.0

Wicepremier Mateusz Morawiecki poinformował po spotkaniu z prezydentem Donaldem Trumpem, że jesteśmy obecnie w trakcie procesu negocjowania długoterminowego kontraktu na dostawy amerykańskiego LNG. Docelowo Polska ma stać się hubem gazowym, obsługującym m.in. surowiec zza oceanu.

„Jesteśmy w procesie negocjacyjnym długoterminowego kontraktu” - rozpoczął Mateusz Morwiecki, podkreślając równocześnie, że rozmowy prowadzą przede wszystkim nasi „przedstawiciele handlowi i spółki”. Wicepremier przypomniał również, że na początku czerwca do Polski wpłynął pierwszy transport z LNG ze Stanów Zjednoczonych. 

W dalszej części briefingu dla dziennikarzy Mateusz Morawiecki odniósł się do kwestii dywersyfikacji źródeł gazu do Polski. Zauważył przy tej okazji, że nasz kontrakt z Gazpromem wygasa dopiero w 2022 roku, co oznacza, że podstawowym celem RP jest, aby najdalej w tej perspektywie posiadać odpowiednio zróżnicowany łańcuch dostaw

„Rozmawiamy o tym, żeby polska była hubem środkowoeuropejskim dla gazu amerykańskiego, czy też gazu z innych części świata” - deklarował Morawiecki. ”(…) chcemy mieć sporą wolność i dowolność w wyborze źródel gazu, a jednocześnie poprzez rozbudowę interkonektorów międzykrajowych chcemy być równocześnie partnerem i alternatywą dla Gazpromu. Nie chcemy, żeby Europa Środkowa, z Polską na czele i z Ukrainą oczywiście, podlegała takiemu dyktatowi, żeby nie powiedzieć szantażowi cenowemu” - wyjaśniał Mateusz Morawiecki. Wicepremier zwrócił również uwagę, że objawem niezdrowej sytuacji, z którą mamy do czynienia, może być np. sytuacja z przed kilku dni, kiedy mieliśmy do czynienia z niskiej jakości gazem.

Zobacz także: Szczerski: USA ważnym ogniwem bezpieczeństwa energetycznego Europy

Zobacz także: Trump: USA nigdy nie będą nikogo szantażować dostawami energii

Komentarze