Gaz
Trump: USA nigdy nie będą nikogo szantażować dostawami energii
Prezydenci Donald Trump i Andrzej Duda otworzyli szczyt Trójmorza, który odbywa się na Zamku Królewskim w Warszawie. Obaj przywódcy podkreślili, że spotkanie 12 krajów Europy Środkowo-Wschodniej ze współudziałem Stanów Zjednoczonych dotyczy w głównej mierze bezpieczeństwa energetycznego regionu.
„Stany Zjednoczone nigdy nie będą wykorzystywać dostaw energii do zmuszania innych państw do czegokolwiek – powiedział prezydent USA Donald Trump podczas otwierającego szczyt Trójmorza przemówienia na Zamku Królewskim w Warszawie. „Ameryka będzie godnym zaufania partnerem w sprzedaży zasobów energetycznych o świetnej jakości i zaawansowanej technologii” – przedstawiał swoją ofertę amerykański przywódcy w obecności 12 krajów Europy Środkowo-Wschodniej, z których większość uzależniona jest od dostaw gazu z Rosji, która wielokrotnie potwierdziła używanie przesyłu surowców energetycznych jako instrumentu wpływu politycznego.
Donald Trump podkreśli także znaczenie inicjatywy Trójmorza dla nowej amerykańskiej polityki energetycznej: „Inicjatywa Trójmorza pozwoli nie tylko na sukces gospodarczy. ale także wolność przez przymusem z zewnątrz. Ten szczyt w dużej mierz dotyczy spraw energetycznych. To co wydarzyło się w ostatnim czasie w USA jest nieprawdopodobne. Staliśmy się eksporterami energii. Mamy nadzieje, że będziecie mogli na tym wszyscy skorzystać, a USA będzie w tym zaangażowane bardziej niż kiedykolwiek. Jesteśmy gotowi pomóc w waszych problemach energetycznych oraz jakichkolwiek innych, które mogą się pojawić” – zapewniał Trump.
Zobacz także: Po co nam wizyta Trumpa? "Interesy zamiast emocji" [ANALIZA]
Z kolei Andrzej Duda podziękował amerykańskiemu gościowi za przyjazd, zaangażowanie i zrozumienie potrzeb krajów regionu. Polski prezydent podkreśli, że obecni na szczycie przywódcy reprezentując 112 mln obywateli państw, które stanowią 1/3 Unii Europejskiej, których PKB łącznie wynosi 1,5 biliona dolarów. „Bezrobocie krajów Trójmorza jest poniżej średniej europejskiej. Dlatego stanowią one wielką perspektywę rozwojową” – przedstawiał swojemu amerykańskiemu partnerowi walory Trójmorza polski prezydent.
Jak podkreślił prezydent Duda Główną ideą stojącą za projektem Trójmorza są inicjatywy energetyczne: „Chcemy stworzyć Korytarz Północ-Południe łączącym terminal LNG w Świnoujściu z budowanym terminalem na chorwackiej wyspie Krk. Chcemy w ten sposób zabezpieczyć energetycznie wszystkie kraje regionu, tak aby już nigdy nie było sytuacji, w której ktokolwiek może nas szantażować” – powiedział Duda podkreślając, że w najbliższych latach zapotrzebowanie na gaz dla krajów Trójmorza wzrośnie o 14% podczas gdy w krajach tzw. Starej Europy obniży się o 4%. „To my więc jesteśmy obszarem perspektywicznym pod względem zapotrzebowania na gaz, a USA perspektywicznym jego dostawcą” – ocenił polski prezydent.
Zobacz także: Gazowe „American Dream”. Czy eksport LNG uczyni Amerykę wielką? [ANALIZA]