OZE
Ministerstwo Środowiska: Biowęgiel ograniczy emisję CO2
„Biowęgiel jako efektywny sposób na ograniczenie emisji CO2” to temat kolejnego polskiego wydarzenia towarzyszącego w ramach szczytu klimatycznego ONZ (COP23), który w tym roku odbywa się w Bonn pod przewodnictwem Fidżi. Koncepcję biowęgla zaprezentował prof. Rafał Kobyłecki z Politechniki Częstochowskiej.
„Biowęgiel to przetworzona chemicznie biomasa. Dzięki niemu można faktycznie ograniczyć emisję CO2. Jednak biowęgiel to nie tylko przeciwdziałanie zmianom klimatycznym. Można go wykorzystać także w inny sposób, np. jako paliwo do węglowych ogniw paliwowych, dodatek do nawozów, selektywny sorbent albo środek poprawiający retencję wody w glebie” – wyjaśniał prof. Rafał Kobyłecki.
Zobacz także: COP 23, czyli na Zachodzie bez zmian [KOMENTARZ]
„Sekwestracja i wprowadzenie biowęgla do gleby wpływa pozytywnie na wzrost roślin, zaś jego wysoka porowatość może w efekcie prowadzić do poprawy gospodarki wodnej w glebie oraz wpływać korzystnie na lepszą przyswajalność mikroelementów przez rośliny” – dodał.
„Zmiany klimatu, degradacja gleb, czy narastające zanieczyszczenie wód i atmosfery powodują, że konieczne jest poszukiwanie nowych, tańszych i bardziej skutecznych rozwiązań. Biowęgiel może być odpowiedzią na współczesne problemy ochrony środowiska” – podkreślił wiceminister środowiska Paweł Sałek, pełnomocnik rządu ds. polityki klimatycznej.
Szczyt COP23
23. szczyt klimatyczny ONZ, czyli COP23 odbywa się w Bonn w dniach 6-17 listopada. Celem szczytu jest osiągnięcie postępu w kształtowaniu zasad wdrażania Porozumienia paryskiego. Ostatecznie mają być one przyjęte podczas COP24 w Katowicach, w grudniu 2018 r. Polskiej delegacji podczas COP23 przewodniczy minister środowiska prof. Jan Szyszko.
Zobacz także: Szyszko: Szczyt klimatyczny w Katowicach szansą dla Porozumienia paryskiego
kn/MŚ