• Partner główny
    Logo Orlen

Elektroenergetyka

Minister Szyszko promuje leśne gospodarstwa węglowe

Fot. www.mos.gov.pl
Fot. www.mos.gov.pl

Podczas Ogólnopolskiego Szczytu Gospodarczego w Siedlcach, za sprawą ministra środowiska, ponownie powróciła koncepcja „leśnych gospodarstw węglowych”. 

Podczas sesji plenarnej Jan Szyszko podkreślił, że zrównoważony rozwój oznacza wykorzystanie zasobów przyrodniczych do rozwoju gospodarczego, ale zgodnie z zasadą racjonalnego ich użytkowania. Dodał również, że bardzo ważną rolę odgrywają tu lasy, które nie tylko pochłaniają CO2 i chronią bioróżnorodność, ale dają także miejsca pracy.

Polska jest w europejskiej czołówce pod względem powierzchni lasów, które zajmują obecnie blisko 30 proc. jej terytorium. Jak podkreślił minister Szyszko dzięki temu możemy uzyskać postulowaną przez Porozumienie paryskie neutralność klimatyczną, czyli wyrównanie poziomu emisji z ilością CO2 pochłoniętą przez lasy.

„Koncepcja leśnych gospodarstw węglowych to polski pomysł na redukcję emisji gazów cieplarnianych. Dzięki naszym staraniom został on zawarty w globalnym Porozumieniu Paryskim” – powiedział Jan Szyszko.

Wyjaśnił również, że poprzez odpowiednie gospodarowanie lasem, np. poprzez dosadzanie do starych drzew tych młodych, można zwiększyć pochłanianie dwutlenku węgla przez las. 

Minister Szyszko podkreślił również, że przemysł drzewny jest bardzo ważnym sektorem naszej gospodarki, a drewno i materiały drewnopochodne są wykorzystywane, między innymi, w ekologicznym budownictwie, górnictwie czy energetyce.

MŚ/jk

Zobacz także: Bando: Rolą URE jest równoważenie interesów różnych stron

Zobacz także: Tchórzewski: Za tydzień pierwsze czytanie ustawy o rynku mocy

Komentarze