Reklama

Portal o energetyce

Minister Skarbu Państwa spotkał się z zarządem PERN "Przyjaźń"

  • Fot. por. Marta Wieliczko
    Fot. por. Marta Wieliczko
  • Fot. por. Marta Wieliczko
    Fot. por. Marta Wieliczko

Minister Skarbu Państwa odwiedził najdalej wysuniętą na wschód bazę PERN „Przyjaźń”, ulokowaną tuż przy granicy z Białorusią w Adamowie - to właśnie tam odbywa się odbiór rosyjskiej ropy przesyłanej rurociągiem Przyjaźń. Podczas wizyty Andrzej Czerwiński  nie tylko obejrzał miejscową infrastrukturę, ale przede wszystkim spotkał się z zarządem spółki - tematem rozmów była m.in. sytuacja na światowych rynkach ropy oraz inwestycje firmy.

Minister Czerwiński podkreślał, że bezpieczeństwo energetyczne jest pojęciem wieloaspektowym i powinno być realizowane równocześnie na kilku płaszczyznach - jedną z nich, niezwykle istotną, jest niezawodność dostaw ropy: "Bezpieczeństwo energetyczne Polski to dla rządu priorytetowe zadanie. Pośród takich inwestycji jak Terminal LNG, budowa kilku bloków energetycznych, czy integracja sieci gazowej z sieciami naszych sąsiadów, istotną rolę grają inwestycje Spółki PERN ”Przyjaźń” S.A., jak sieć rurociągów czy Terminal w Gdańsku. To one zabezpieczają krajowi dostęp do ropy naftowej" – powiedział Andrzej Czerwiński. Dodał również, że opisane powyżej działania wpisują się w pewną szerszą strategię: "(...) To element wzmacniania polskiej niezależności i tworzenia u nas regionalnego hubu paliwowego" - zakończył minister.

Marcin Moskalewicz, prezes zarządu PERN „Przyjaźń”, opowiadał o planach inwestycyjnych spółki: "Uważnie obserwujemy kierunki transportu ropy naftowej i nieustanne modernizujemy infrastrukturę zwiększając możliwości operacyjne Spółki. Dobrym przykładem jest rozbudowa w naszych bazach rurociągów wewnętrznych, czy planowane uruchomienie rewersu na „trzeciej nitce”, która zapewni dopływ surowca do magazynów w Adamowie z obydwu kierunków" - opisywał prezes Moskalewicz.

Minister Skarbu Państwa podczas wizyty w dyspozytorni / źródło: pern.com.pl

Podczas wizyty Minister Skarbu Państwa zwiedził również dyspozytornię oraz obejrzał imponującą pod wieloma względami infrastrukturę bazy zlokalizowanej w gminie Mielnik - ok. 7 km od granicy z Białorusią. Na powierzchni 5 hektarów zlokalizowano tam w sumie piętnaście zbiorników o łącznej pojemności  magazynowej 770 tys. m3. Na tę liczbę składa się dziesięć zbiorników po 32 tys. m3, jeden 50 tys. m3 oraz cztery mogące pomieścić po 100 tys m3 surowa - największe w Polsce. W bazie urzęduje na stałe przedstawicielstwo Transnieftu, ponieważ odbywa się w niej odbiór ilościowy i jakościowy ropy przesłanej z Rosji za pośrednictwem rurociągu Przyjaźń. Maksymalna przepustowość połączenia Adamowo - Płock wynosi 50 mln ton rocznie - w zeszłym roku przetłoczono 35,6 mln ton "czarnego złota".

Zobacz także: Naftoport przygotowuje się na problemy z dostawami rosyjskiej ropy

Zobacz także: Forum Ekonomiczne: „Sektor petrochemiczny jak cmentarzysko – ratunkiem konsolidacja”

Reklama

Komentarze

    Reklama