Reklama

Elektroenergetyka

ME wyznaczyło kierunki rozwoju innowacji energetycznych

Fot. Energetyka24
Fot. Energetyka24

„Sektor energii w Polsce i na świecie stoi dziś przed ogromnymi wyzwaniami. Kluczową rolę w jego rozwoju odegrają innowacyjne technologie i rozwiązania. Dlatego szukamy odmiennych od dotychczasowych modeli działania” – powiedział minister energii Krzysztof Tchórzewski  podczas dzisiejszej prezentacji przygotowanego przez ME dokumentu pt. „Kierunki Rozwoju Innowacji Energetycznych” (KRIE).

„Dzięki rozwiązaniom, które dziś przedstawiamy, chcemy wzmocnić konkurencyjność polskiej energetyki. Zamierzamy to osiągnąć m.in poprzez wykorzystanie rodzimych innowacji dla rozwoju przemysłowego, zmniejszenie jednostkowego zużycia energii i surowców oraz synergię w działaniu przedsiębiorstw, instytucji publicznych i nauki”ocenił szef ME.

„Naszym celem jest także zwiększenie konkurencyjności przedsiębiorstw energetycznych, podniesienie bezpieczeństwa energetycznego Polski” – podkreślał z kolei wiceminister Michał Kurtyka, który przedstawił dokument.

Zobacz także: Tchórzewski: Bezpieczeństwo energetyczne może wzmacniać cele biznesowe

Zaznaczył, że celem zaprezentowanych rozwiązań jest pobudzenie innowacji i nakierowanie działań na kluczowe i najbardziej produktywne obszary sektora przy jednoczesnym zwiększeniu rodzimego potencjału technologicznego i przemysłowego.

Zdaniem wiceministra kryterium oceny podjęcia innowacji w energetyce powinna być możliwość uzyskania zaawansowanych technologicznie produktów i usług. Te z kolei gwarantują ciągłość procesu i wymuszają myślenie o innowacyjności jako o naturalnym i koniecznym elemencie zmian w sektorze.

Podsekretarz stanu w ME zauważył, że KRIE w sposób kompleksowy opisują optymalny model rozwoju innowacji w Polsce. „Myślimy o tym obszarze zarówno od strony technologii, procesów, źródeł i modeli finansowania jak i implementacji nowych rozwiązań” – mówił. „Dokument zawiera też listę wskaźników związanych z innowacjami i rozwojem nowych modeli biznesowych – dodał. 

Zobacz także: Polska liderem rozwoju magazynów energii? "Dobre fundamenty" [KOMENTARZ]

W oparciu o KRIE, ME zamierza kontynuować dialog z podmiotami sektora energii mający na celu zwiększenie ich zaangażowania w projekty z obszaru innowacji. Będzie także patronować współpracy z takimi organizacjami jak NCBiR, NFOŚiGW, PFR czy PARP wspierającymi rozwój badań, innowacji i wdrożenia będące efektem tych prac. Dokument z racji swojego nowatorskiego na skalę Polski charakteru i dynamiki zmian w obszarze, którego dotyczy będzie w miarę potrzeb poddawany okresowej ocenie i korekcie.

Minister energii dla Energetyka24: Przejęcie Elektrowni Połaniec przez Eneę gwarancją niezawyżania cen energii

kn/ME

Reklama

Komentarze

    Reklama