Elektroenergetyka
Tchórzewski: Bezpieczeństwo energetyczne może wzmacniać cele biznesowe
Zdaniem ministra Krzysztofa Tchórzewskiego działania na rzecz bezpieczeństwa energetycznego Polski mogą iść w parze z realizacją celów biznesowych. Jako przykład takiej synergii szef ME podał grupę Enea oraz sfinalizowaną niedawno transakcję zakupu Elektrowni Połaniec.
Na początku swojego wystąpienia minister Tchórzewski podkreślił, że dużą satysfakcją napawa go zakup Elektrowni Połaniec przez Grupę Enea, ponieważ jest ona „bardzo ważna dla bezpieczeństwa energetycznego Polski”. Dodał, że transakcja jest dowodem na to, iż działania na rzecz wzmocnienia pozycji rynkowej państwowych spółek oraz troską o realizację celów związanych z pewnością dostaw, mogą iść ze sobą w parze. Dowodem na taką synergię jest zaufanie inwestorów.
„Przyjmuję ze zrozumieniem decyzję Engie o odchodzeniu od energteyki węglowej, Polska tego kierunku nie może przyjąć. Jesteśmy w sytuacji, w której nadal ponad 80% energii jest wytwarzana z węgla, nasza ewentualna dywersyfikacja źródeł może trwać dziesiątki lat.” - zauważył minister. Dodał również: „Jeśli chcemy, żeby Polska rozwijała się gospodarczo, musimy podchodzić do tych źródeł, które mamy z szacunkiem”.
Szef resortu energii podkreślał, że podstawowym celem jest bezpieczeństwo dostaw, ponieważ całkiem niedawno mieliśmy do czynienia z sytuacjami, które mogły zagrozić stabilności Krajowego Systemu Elektroenergetycznego: „(…) Patrzymy w przyszłość i przygotowujemy rozwiązania związane z rynkiem mocy” - deklarował. Minister Tchórzewski dodał, że pewnym wyzwaniem będzie europejska polityka energetyczna, ukierunkowana na OZE i gaz.
Zobacz także: PSE apeluje o konstruktywny dialog w sprawie linii Kozienice-Miłosna
Zobacz także: Enea kupiła elektrownię w Połańcu