Reklama

Portal o energetyce

ME: liczymy, że nowela ustawy o OZE przyśpieszy rozwój energetyki rozproszonej

Fot. Pixabay
Fot. Pixabay

Więcej czasu na budowę wiatraków, zmiany w ich opodatkowaniu, większe wykorzystanie biomasy rolniczej - to korzystne dla energetyki odnawialnej punkty zaakceptowanych przez rząd zmian w projekcie ustawie o OZE - powiedział PAP minister energii Krzysztof Tchórzewski.

Przyjęty we wtorek przez rząd projekt obejmuje zmianę trzech ustaw: o OZE, o inwestycjach w zakresie elektrowni wiatrowych (tzw. ustawa odległościowa) oraz Prawo budowlane, gdzie zapisane są zasady stosowania wobec turbin wiatrowych podatku od nieruchomości.

Rząd zdecydował się wydłużyć o dwa lata czas na budowę i uruchomienie elektrowni wiatrowych, które mają ważne pozwolenia na budowę. "W projekcie początkowo były trzy lata na dokończenie inwestycji, ale biorąc pod uwagę argumenty inwestorów, którzy sygnalizowali, że w tym czasie nie są w stanie dokończyć budów, zdecydowaliśmy się przedłużyć o dwa lata obowiązywanie pozwoleń na budowę" - wyjaśnił minister. Zapis, który ostatecznie znalazł się w przyjętym przez rząd projekcie, mówi o pięciu latach od wejścia w życie ustawy odległościowej z 2016 r., czyli inwestorzy mają czas do połowy 2021 r.

Tchórzewski zaznaczył, że jednocześnie wprowadzono ustawowy przepis nakazujący inwestorowi, po upłynięciu okresu dzierżawy terenu pod elektrownię wiatrową, przywrócenie terenu do pierwotnego stanu. Regulacja ta będzie stanowić o ochronie mieszkańców i właścicieli działek, na których są ulokowane elektrownie wiatrowe przed ewentualnymi szkodami wynikającymi z ich funkcjonowania.

Projekt rozwiązuje też problem stawiania budynków na terenach, które znalazły się w strefach ochronnych istniejących wiatraków. "Wydłużyliśmy do sześciu lat od wejścia w życie ustawy odległościowej - czyli do połowy 2022 r. - okres, w którym można zbudować budynek w tej strefie. Pozwala to na otrzymanie pozwolenia i realizację inwestycji albo sprzedaż działki, która nie straci na wartości ze względu na przepisy o strefie ochronnej" - wyjaśnił minister Tchórzewski.

Przyjęty przez rząd projekt przywraca wstecznie, od 1 stycznia 2018 r. stare zasady opodatkowania turbin wiatrowych podatkiem od nieruchomości. Oznacza to, że podatek będzie naliczany wyłącznie od części budowlanej. Dotychczasowe przepisy były przedmiotem różnych interpretacji, część organów stała na stanowisku, że podatek obejmuje też część techniczną instalacji.

Minister wyraził też nadzieję, że "rozproszona energetyka odnawialna zacznie się szerzej budować", dzięki możliwości odrębnego traktowania tych instalacji OZE w systemie wsparcia. Zaproponowano nowe mechanizmy wsparcia dla małych wytwórców energii elektrycznej z odnawialnych źródeł energii (instalacje o mocy do 500 kW i od 500 kW do 1 MW mocy zainstalowanej elektrycznej) dla wybranych technologii (hydroenergetyka i biogaz), których dofinansowanie będzie się odbywało poza systemem aukcyjnym.

Wprowadzono nowy mechanizm rozliczeń zakładający zakup niewykorzystanej energii elektrycznej po gwarantowanej cenie. Stała cena zakupu ma stanowić 90 proc. ceny referencyjnej dla danego typu instalacji i będzie corocznie waloryzowana. Rozwiązanie to ma się przyczynić do rozwoju instalacji OZE o niewielkich mocach, które nie miałyby szans konkurować w systemie aukcyjnym.

Minister Tchórzewski podkreślił również, że wychodząc naprzeciw postulatom rolników wprowadzono przepisy obligujące do wykorzystania co najmniej 85 proc. biomasy pochodzenia rolnego w istniejących instalacjach współspalania, a w pozostałych instalacjach biomasowych ustalono minimalny poziom biomasy pochodzenia rolnego na poziomie co najmniej 10 proc.

jw/PAP

Reklama
Reklama

Komentarze