Reklama

Podczas spotkania z Sekretarz Stanu w Departamencie Energii i Zmian Klimatu (DECC) Panią Amber Rudd przedyskutowano możliwości współpracy w zakresie  funkcjonowania rynków energii w obu krajach, jak również współtworzenia polityki energetycznej Unii Europejskiej. 

Wiceminister Kurtyka podkreślił, że Wielka Brytania rozpoczęła w ostatnich latach drogę głębokiej zmiany swojej polityki energetycznej. "Wdrażane są rozwiązania wspierające nowy rynek energii i wychodzące naprzeciw unijnym regulacjom w zakresie ograniczenia skutków zmian klimatu" – ocenił. Podkreślił że jednym z priorytetowych celów polskiego Ministerstwa Energii jest by wzrost bezpieczeństwa energetycznego wspierał rozwój gospodarki. "Ramy unijnej polityki energetyczno-klimatycznej wymuszają zupełnie nowe podejście, które w naszym kraju chcemy oprzeć na najnowocześniejszych rozwiązaniach" – zaznaczył.

Wiceminister Andrzej Piotrowski podkreślił, że Ministerstwu Energii zależy na bliskiej kooperacji z wiodącymi krajami w obszarze wdrażania najnowocześniejszych rozwiązań dla energetyki. "Mamy bardzo ambitne zamierzenia i uważnie przyglądamy się jak funkcjonują w innych krajach niektóre, obiecujące rozwiązania dla energetyki, rynku energii i nowych technologii" – powiedział. - Dodał,  że cenny wzorzec stanowi brytyjski model rozwoju obszaru energii. "Jest on oparty na racjonalnym podejściu i dopasowaniu do lokalnych realiów" - ocenił.

W trakcie wizyty delegacja ME zapoznała się również z brytyjskimi doświadczeniami w zakresie wdrażania technologii wysoko-temperaturowych reaktorów jądrowych. Strona polska omówiła również  zamierzenia Polski w obszarze rozwoju energetyki jądrowej oraz budowy nowego reaktora badawczego.

Polska delegacja spotkała się również z przedstawicielami brytyjskiego przemysłu i nauki działających w obszarze rozwoju nowych technologii reaktorowych – tj. Urenco, AMEC Foster Wheeler, Rolls-Royce, konsorcjum U-Battery oraz National Nuclear Laboratory Limited. 

W czasie dwudniowej wizyty podpisany został również list intencyjny pomiędzy Narodowym Centrum Badań Jądrowych, a brytyjskim konsorcjum U-Battery o podjęciu przygotowań do budowy w instytucie w Świerku wysokotemperaturowego reaktora chłodzonego gazem (ang. High Temperature Gas Reactor – HTGR). Technologia ta umożliwia wytwarzanie ciepła przemysłowego i wykazuje odporność na wszelkiego rodzaju awarie, co sprawia, że polscy naukowcy uznają ja za szczególnie obiecującą.

Zobacz także: PSE kończy modernizację linii na potrzeby ŚDM

Zobacz także: Nowy wiceprezes Grupy Azoty Puławy

Reklama
Reklama

Komentarze