Reklama

Portal o energetyce

Małopolska: 17 mln zł na wykonanie odwiertu geotermalnego

Fot. Pixabay / ilustracyjne
Fot. Pixabay / ilustracyjne

Trzy kilometry będzie miał odwiert badawczy, za pomocą którego w gminie Sękowa (powiat gorlicki, województwo małopolskie) sprawdzony zostanie potencjał geotermalny tego terenu - poinformował Narodowy Fundusz Ochrony środowiska i Gospodarki Wodnej. Fundusz przeznaczył na ten cel 17 mln zł.

NFOŚiGW wyjaśnił, że zakończenie realizacji odwiertu planowane jest na lipiec 2020 roku, a spodziewana temperatura wody ma wynieść ok. 60 st. C.

Jak poinformowano, jednym z warunków przyznania dotacji dla Sękowej była deklaracja gminy o przeznaczeniu uzyskanej energii cieplnej do ogrzewania lokalnych domów. "Użytkowanie gorących źródeł jest efektywnym sposobem pozyskiwania ekologicznego ciepła. Geotermia jest nieszkodliwa dla środowiska naturalnego, przy poprawnym i monitorowanym działaniu funkcjonuje bezemisyjnie, czyli nie powoduje zanieczyszczeń atmosfery" - podkreślono.

Fundusz przekonuje, że geotermia jest "relatywnie" tania, a samo źródło energii jest permanentnie dostępne, w przeciwieństwie do innych OZE, np. wiatru albo słońca. Przy dużych zasobach geotermalnych można je wykorzystywać również w celach rekreacyjnych lub leczniczych, m.in. w basenach, co robione jest np. w termach Bania w Białce Tatrzańskiej.

Przewidywana moc potencjalnej ciepłowni geotermalnej w Sękowej określona została na 6,5 MW, przy produkcji energii na poziomie 40 595 MWh.

NFOŚiGW wskazał, że badania naukowe pokazują, że Polska jest bardzo zasobna w wody termalne. Temperatura wód na obszarach wodonośnych w Polsce wynosi od 30 do 130 st. C, a głębokość występowania źródeł w skałach osadowych – od 1 do 10 km. Aby inwestycja w geotermię była opłacalna, musi ona spełniać dwa podstawowe warunki. Źródło gorącej wody musi być wydajne a woda mieć stosunkowo niskie zasolenie.

W ostatnich latach NFOŚiGW przekazał ponad 170 mln zł na wsparcie ośmiu inwestycji geotermalnych m.in. w Kole, Turku, Sochaczewie, Dębicy i Szaflarach.

jw/PAP

Reklama

Komentarze

    Reklama