MAEA: Iran łamie zawartą z nami umowę i nie dopuszcza do jednego z obiektów nuklearnych

27 września 2021, 09:53
Tehran-Azadi-Tower-1030x690
Fot. Pexels
Energetyka24
Energetyka24

Władze Iranu nie pozwalają na konserwację kamer monitorujących w jednym z zakładów, w którym wytwarzane są części do wirówek wzbogacających uran, chociaż wcześniej się na to zgodził - ogłosiła w niedzielę Międzynarodowa Agencja Energii Atomowej (MAEA).

12 września rząd Iranu zgodził się na rutynową konserwację i wymianę kart pamięci w kamerach monitorujących obiekty nuklearne. Zapis z urządzeń jest przechowywany w Iranie, pod wspólnym nadzorem MAEA i Irańskiej Agencji Atomowej (AEOI).

Zgodnie z porozumieniem władze Iranu umożliwiły ekspertom MAEA wymianę kart pamięci w większości z uzgodnionych miejsc, ale nie dopuszczono do konserwacji sprzętu w położonym w kompleksie TESA Karaj zakładzie wytwarzającym części do wzbogacających uran wirówek - przekazała MAEA.

W zeszłym tygodniu przedstawiciele irańskiej dyplomacji mówili, że Teheran chce w ciągu najbliższych tygodni wznowić rozmowy na temat powrotu do umowy nuklearnej ze światowymi mocarstwami z 2015 roku.

Porozumienie przewidywało, że Iran znacząco zmniejszy produkcję uranu, a społeczność międzynarodowa zdejmie nałożone na ten kraj sankcje gospodarcze. W 2018 roku ówczesny prezydent USA Donald Trump wycofał swój kraj z porozumienia i nałożył na Iran nowe sankcje. Iran również przestał wywiązywać się z nałożonych na niego ograniczeń.

Nowy prezydent USA Joe Biden deklarował chęć powrotu do układu z Iranem. Do tej pory odbyło się sześć rund rozmów dotyczących powrotu do umowy. Negocjacje zostały przerwane w sierpniu, po objęciu władzy przez nowego irańskiego prezydenta Ebrahima Raisiego.

Reklama
Reklama

PAP - mini

Energetyka24
Energetyka24
KomentarzeLiczba komentarzy: 2
Fanklub Daviena i GB
poniedziałek, 27 września 2021, 12:46

Fabryka, która produkuje wirówki, a więc nie zawiera żadnych elementów radioaktywnych, NIE JEST OBIEKTEM NUKLEARNYM i Iran nie ma ŻADNEGO OBOWIĄZKU wpuszczania tam MAEA! :D

Davien
czwartek, 30 września 2021, 11:48

Wirówki słuza do wzbogacania uranu wiec jak najbardziej sa elementem podlegajacym MAEA rusku.

Tweets Energetyka24